W Polsce wzrosła liczba przeszczepień narządów

/W Polsce wzrosła liczba przeszczepień narządów

W Polsce wzrosła liczba przeszczepień narządów

Z najnowszych danych „Poltransplant” wynika, że w 2017 r. przeszczepiono 1531 organów, czyli najwięcej od 2012 r. Przez ostatnich 5 lat liczba przeszczepień niepokojąco malała, po tym jak w 2012 r. przeszczepiono rekordowo 1546 narządów.

 

W 2017 r. podobnie jak w latach poprzednich dominowały transplantacje nerek. W minionym roku wszczepiono je 1004 pacjentom. Na drugim miejscu były przeszczepienia wątroby (349 operacji), a następnie serca (98), jednoczesne przeszczepienia nerki i trzustki (41) oraz płuca (39).

 

Wzrost liczby przeszczepień nie byłby możliwy, gdyby nie wzrosła liczba dawców. W minionym roku zgłoszono w całym kraju 720 potencjalnych dawców, z tego dawców rzeczywistych było 560. Są to głównie dawcy zmarli. Niestety liczba przeszczepień od dawców żywych jest ciągle bardzo mała i nie zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat.

 

„Odsetek transplantacji nerek od żywego dawcy w odniesieniu do ogółu przeszczepień tego narządu stanowi w Polsce zaledwie 5%, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych 30%, a w Holandii 50%” – powiedział Dyrektor Instytutu Transplantologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Artur Kwiatkowski.

 

Ważnym wydarzeniem w polskiej transplantologii, jeśli chodzi o przeszczepienia od żywych dawców, jest wprowadzenie przeszczepień krzyżowych, czyli między parami, co pozwala lepiej dobrać dawców i biorców narządów.

 

W 2017 r. po raz pierwszy w naszym kraju odbyło się przeszczepienie krzyżowe nerek od żywych dawców niespokrewnionych przeprowadzony między miastami – Warszawą i Szczecinem. Dawcy nie musieli być w jednym szpitalu, ponieważ operacje odbyły się w obu miastach, a narządy pobrane od dawców zostały bezpłatnie przewiezione samolotami rejsowymi LOT przez upoważnione do tego osoby.

 

Prof. Kwiatkowski podkreśla, że Instytut Transplantologii jest przygotowany, aby wymienić się nerkami z dowolnym miastem nie tylko w kraju, ale także w całej Europie.

 

Według Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”, pod koniec grudnia 2017 r. na przeszczep nerki oczekiwało w naszym kraju 1032 pacjentów. Ta liczba oczekujących nie zmienia się, podobnie było przez cały 2017 r., jak i w latach poprzednich.

 

Źródło: www.mp.pl

By | 2018-01-30T17:33:14+01:00 wtorek, 30 stycznia 2018|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail