Polski harcerz uratował młodą dziewczynę na ŚDM w Panamie

by FUNDACJA JZN
Służba podczas Światowych Dni Młodzieży to dla ratowników Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego czas pełen wyzwań. Podczas piątkowej służby jeden z patroli otrzymał zgłoszenie – u poszkodowanej doszło do zatrzymania oddechu. Dzięki sprawnym działaniom harcerskich ratowników udało się przywrócić funkcje życiowe i poszkodowana została przewieziona do szpitala.

W skład patrolu wchodzili: Anna Czesak, Maciej Skóra i Szymon Bekisz.

Tak Maciej, opisał wydarzenia: “Podczas jednej z interwencji naszego patrolu, doszło do nagłego zatrzymania akcji serca u młodej dziewczyny. Po upewnieniu się w danej sytuacji zacząłem wykonywać RKO. Niesamowite, że po dwóch uciśnięciach, dziewczynie wróciło życie. Pochodzi z Salwadoru, nie znam jej imienia, ale niech nadal Bóg ma ją w opiece – tu – na Ziemi”.

„Jest taka piękna tradycja w harcerstwie – zawiązywanie węzła na krańcu swojej chusty, który rozwiązać można gdy spełni się dobry uczynek danego dnia. Gdy miałem jakieś 7 lat otrzymałem swoją pierwszą chustę. Niedługo potem otrzymałem Znaczek Zucha, przy którym składałem Obietnicę Zuchową, aby dzielnie służyć Bogu i Polsce. Te kilkanaście lat temu zawiązałem węzeł z postanowieniem, że rozwiążę go dopiero, gdy uratuję życie drugiej osobie”.

Maciek mieszka w Krakowie i jest drużynowym 3 Podgórskiej Drużyny Harcerzy Matecznik im. Andrzeja Małkowskiego. Udzielania pierwszej pomocy nauczył się w Harcerskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Możliwość pełnienia służby na ŚDM w Panamie była jego marzeniem.

Barbara Sobieska
Źródło: zhr.pl

You may also like

Facebook