Potrzebna krew! Ministerstwo Zdrowia apeluje o oddawanie krwi

/Potrzebna krew! Ministerstwo Zdrowia apeluje o oddawanie krwi

Potrzebna krew! Ministerstwo Zdrowia apeluje o oddawanie krwi

W wakacje zasoby krwi maleją. Obecnie, braki w stanach magazynowych wynikają również z sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Krew to bezcenny lek, którego nie można wyprodukować , może ją ofiarować wyłącznie człowiek – apeluje Ministerstwo Zdrowia.

Apel o oddanie krwi w jednym z centrów krwiodawstwa w Polsce (niezależnie od miejsca zamieszkania) skierowany jest szczególnie do honorowych dawców krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną.

Resort uspokaja, że oddawania krwi nie należy się obawiać, ponieważ jest ono bezpieczne i nie szkodzi zdrowiu. Na wszystkich etapach pobierania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku.

Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują niedobory krwi i jej składników spowodowane jej dużą utratą w wyniku wypadków komunikacyjnych, w trakcie lub po zabiegach operacyjnych czy też w wyniku zaburzeń krzepnięcia. Ponadto krew jest potrzebna pacjentom po oparzeniach i urazach, a także osobom z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii oraz pacjentom wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

Tak naprawdę potrzebne są wszystkie grupy krwi, choć najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku właściwej grupy krwi, może być ona przetoczona każdemu biorcy. Jest to jednocześnie jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków.

Więcej informacji o tym, kto może zostać krwiodawcą zamieszonych jest na stronach internetowych Narodowego Centrum Krwi oraz Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Źródło: PAP
By | 2020-07-13T09:21:03+02:00 poniedziałek, 13 lipca 2020|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook