„Powinniśmy krzyczeć o stanie psychiatrii dziecięcej”

/„Powinniśmy krzyczeć o stanie psychiatrii dziecięcej”

„Powinniśmy krzyczeć o stanie psychiatrii dziecięcej”

Chciałbym, aby temat stanu psychiatrii dziecięcej przebił się do polityków, aby faktycznie stał się priorytetem – stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar.

Dr Adam Bodnar wziął udział w konferencji „Rzecznik Praw Pacjenta rzecznikiem polskiej psychiatrii” zorganizowanej z inicjatywy Bartłomieja Chmielowca, rzecznika praw pacjenta.

– To, o czym powinniśmy nie tylko mówić, a krzyczeć, to stan psychiatrii dziecięcej – zaznaczył RPO. – To kwestia poruszana od lat, też w korespondencji z poszczególnymi ministerstwami przez Rzecznika Praw Dziecka.

– Chciałbym, aby ten temat przebił się do polityków, tak aby faktycznie stał się priorytetem. Należy podjąć wszystkie możliwe działania, aby ten problem rozwiązać, bo na tym tracą nasi najmłodsi, którzy nie mają dostępu do fachowej porady, którzy są pozostawieni sami sobie w wielu sytuacjach, które wymagają aktywnego wsparcia ze strony państwa – mówił Bodnar.

Jak podkreślił rzecznik, psychiatria dziecięca to tylko część problemów. Należy zwiększyć dostęp do pedagogów, psychologów szkolnych, bo patrząc na statystyki dotyczące samobójstw nastolatków, to należy podkreślić, że znajdujemy się na końcu Unii Europejskiej, co jest konsekwencją zaniedbywania problemu pomocy psychicznej najmłodszym.

Rzecznik wyraził także obawę związaną z ogólną sytuacją w szpitalach psychiatrycznych: – Bardzo cieszę się, że Rzecznik Praw Pacjenta dostrzega problem rzeczników w szpitalach psychiatrycznych. Ta możliwość kontaktu z osobą, której można się poskarżyć i żądać swoich praw jest często dla pacjentów najważniejsza.

Rzecznik podkreślił także, że już za kilka tygodni odbędzie się II Kongres Zdrowia Psychicznego i zachęcał wszystkich uczestników konferencji do uczestnictwa także w tym wydarzeniu.

Źródło: www.rpo.gov.pl oraz www.mp.pl
za: Newsletter Bioetyczny nr 59

By | 2019-04-08T20:38:29+02:00 poniedziałek, 08 kwietnia 2019|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook