Aplikację mobilną, która ma na bieżąco monitorować stan pacjentów z rakiem piersi i dostarczać im aktualnych informacji dotyczących tej choroby, przygotowało Centrum Chorób Piersi Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
W aplikacji tej znajdują się też informacje dotyczące Centrum Chorób Piersi UCK i organizacji pacjentów. Na bieżąco mają być też umieszczane w niej wiadomości istotne z organizacyjnego punktu widzenia, takie jak zmiana godzin przyjęć lekarza czy dane adresowe.
Koordynator Centrum Chorób Piersi UCK dr hab. n. med. Elżbieta Senkus-Konefka, stwierdziła, że „to, co najistotniejsze i najbardziej innowacyjne w tej aplikacji, to moduł zgłaszania działań niepożądanych, czyli np. pogarszającego się samopoczucia”, co stwarza „możliwość szybszej, aktywnej reakcji”.
Aplikacja jest darmowa i dostępna jest w sklepie Google Play, a wkrótce w App Store.
Pacjentki po zainstalowaniu aplikacji na swoim telefonie codziennie wypełniają ankietę złożoną z kilkunastu pytań dotyczących m.in. określenia swoich dolegliwości w skali od 1 do 4. Zaznaczenie 3 powoduje automatyczne wysłanie emaila z informacją do pielęgniarki dedykowanej chorym z rakiem piersi, która kontaktuje się z pacjentką, a następnie może umówić chorą z lekarzem, doradzić sposób postępowania itp.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku jest jednym z największych szpitali w Polsce, a jego organem założycielskim jest Gdański Uniwersytet Medyczny.