Powstaną pierwsze w Polsce referencyjne ośrodki zajmujące się zdrowiem prokreacyjnym

by

Minister Zdrowia, Konstanty Radziwiłł, zapowiedział iż jeszcze w tym roku powstaną pierwsze referencyjne ośrodki, które będą zajmować się zdrowiem prokreacyjnym. To część przedsięwzięć, które zespół fachowców pracujący przy Ministerstwie Zdrowia zamierza podjąć w związku z promocją zdrowia, profilaktyką oraz wczesnym wykrywaniem zaburzeń płodności i leczenia zgodnego z diagnozą. Pierwszy taki ośrodek powstanie przy Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
 
„Będziemy powoływać takie ośrodki, żeby odwrócić mylną tezę, że zaburzenia płodności da się rozwiązać tylko w jeden sposób tzn. kierując parę do procedury in vitro. Jest zupełnie inaczej. Zaburzenia płodności to szczyt góry lodowej. Tak jak w medycynie: nie leczymy objawów, tylko staramy się najpierw diagnozować, poznać przyczynę choroby, a następnie postępować zgodnie z mechanizmem choroby. Tak będzie i w tym przypadku” – wyjaśniał Konstanty Radziwiłł.
 
Mające powstać ośrodki zdrowia prokreacyjnego powstaną w ramach Narodowego Programu Zdrowia, który nie obejmie już dofinansowania procedury in vitro. Minister zdrowia tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami, że procedura in vitro nie może zastąpić leczenia niepłodności.
 
Źródło: www.medexpress.pl

You may also like

Facebook