Prenatalne badania genetyczne nie eliminują niepełnosprawności, za to pozbywają się niepełnosprawnych

by

François Xavier Putallaz, profesor filozofii na Uniwersytecie we Fryburgu, dokonał przeglądu przepisów regulujących stosowanie prenatalnych badań genetycznych, nad którymi w dniu wczorajszym podjęto w Szwajcarii głosowanie.

 

Według profesora, „prawdziwy problem pojawił się w ubiegłym roku, kiedy to Szwajcarzy zaakceptowali nowy artykuł konstytucyjny”, zezwalający na stosowanie prenatalnych badań genetycznych. „Brakuje szacunku dla ludzkich embrionów. Aktywnie wspiera się produkcję embrionów dla innych celów niż tylko in vitro. Zezwolono na ich selekcję i niszczenie”.

 

Początkowy projekt ustawy miał wychodzić naprzeciw parom, u których zaistniało podejrzenie o przekazanie choroby dziedzicznej swojemu dziecku. Technika ta jednak została rozszerzona na inne schorzenia, a przede wszystkim zespół Downa. Wraz z wprowadzeniem nieinwazyjnych badań prenatalnych, doprowadzono do sytuacji, w której nie pozwala się urodzić dzieciom z zespołem Downa.

 

Zwolennicy prenatalnych badań genetycznych zarzucają ich przeciwnikom, że „nie biorą pod uwagę fizycznego i moralnego cierpienia rodziców dzieci niepełnosprawnych”. François Xavier Putallaz odpowiada jednak, że „zwalczanie cierpienia nie musi odbywać się za wszelką cenę”. „Celem medycyny jest zwalczanie cierpienia i niepełnosprawności – o to w tym chodzi. Ale nie wolno nam walczyć z tymi, których to cierpienie i niepełnosprawność dotknęły (…) Prawdziwe współczucie polega na wspieraniu osoby, która cierpi, a nie na pozbywaniu się jej. Diagnostyka prenatalna niestety nie dąży do eliminowania niepełnosprawności, ale zmierza do pozbywania się osób niepełnosprawnych”.

 

Źródło: genethique.org

You may also like

Facebook