Prof. B. Chazan: Psychiatrzy nie powinni poddawać się naciskom ze strony środowisk liberalnych

by FUNDACJA JZN
Nie można zabijać chorego dziecka z powodu złego samopoczucia matki, jej stresu. Życie dziecka jest dużo ważniejszym dobrem. Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich napisało więc oświadczenie, żeby wesprzeć koleżanki i kolegów, aby nie poddawali się naciskom ze strony środowisk liberalnych. Należy przy tym zauważyć, że prace naukowe potwierdzają, że po wykonaniu tzw. aborcji u dużej części kobiet dochodzi do poważnych zaburzeń psychicznych, do zwiększenia częstości samobójstw – powiedział prof. Bogdan Chazan, ginekolog i położnik, w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich skierowało apel do lekarzy psychiatrów w sprawie tzw. aborcji. Na psychiatrów wywierana jest coraz większa presja, aby wypisywali zaświadczenia dla kobiet w ciąży potwierdzające, że są one w stanie będącym zagrożeniem dla ich zdrowia psychicznego. Ma to stanowić przesłankę do dokonania tzw. aborcji.

– Dotyczy to sytuacji, kiedy rodzice dowiadują się, że rozwijające się w brzuchu dziecko ma wadę rozwojową. W związku z nowymi zasadami tzw. aborcja eugeniczna, jaka była wykonywana w tych sytuacjach, nie jest już możliwa. Pojawiły się więc głosy, aby matki będące w takiej sytuacji mogły dokonać tzw. aborcji poprzez przedstawienie zaświadczenia od lekarza psychiatry mówiące o zagrożeniu stanu zdrowia. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia zdrowie to stan pełnego dobrego samopoczucia – fizycznego, psychicznego i społecznego. Wystarczy złe samopoczucie, aby zakwalifikować, że mamy do czynienia z zagrożeniem zdrowia, a co za tym idzie – zakwalifikować do dokonania tzw. aborcji ze względu na zagrożenie zdrowia matki – wyjaśnił prof. Bogdan Chazan.

Położnik zaznaczył, że „psychiatrzy powinni oceniać sytuację we właściwy sposób. Nie można zabijać chorego dziecka z powodu złego samopoczucia matki, jej stresu”.

– Życie dziecka jest dużo ważniejszym dobrem. Napisaliśmy więc oświadczenie, żeby wesprzeć koleżanki i kolegów, aby nie poddawali się naciskom ze strony środowisk liberalnych – wskazał.

Gość Radia Maryja powiedział, że sprawa jest poważna. Przytoczył przy tym przykład Hiszpanii, gdzie ze względu na zagrożenie dla zdrowia psychicznego matki wykonuje się dużą liczbę tzw. aborcji.

– Byłoby bardzo źle, gdyby w polskich warunkach doszło do stopniowego przejścia w kierunku zwiększenia liczby tzw. aborcji ze względu na zaburzenie zdrowia psychicznego matki. (…) W wynikach prac naukowych autorzy potwierdzają, że po wykonaniu tzw. aborcji – zwłaszcza w sytuacji rozpoznania wad rozwojowych dziecka – u dużej części kobiet dochodzi do poważnych zaburzeń psychicznych, do zwiększenia częstości samobójstw. Trzeba zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie mogą ponosić matki, które zdecydują się na tzw. aborcję – podkreślił ginekolog.

Cała rozmowa z prof. Bogdanem Chazanem dostępna jest [tutaj]. 

Źródło: radiomaryja.pl

You may also like

Facebook