Rada Ministrów na dzisiejszym posiedzeniu ma przyjąć projekt uchwały w sprawie kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” na lata 2017-2021. Według resortu rodziny, ma on dotyczyć w szczególności wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz wsparcia dla kobiet i ich rodzin w przypadku ciąży powikłanej.
Uchwała ma także pomóc w zabezpieczeniu szczególnych potrzeb rodzin z dzieckiem posiadającym stosowne zaświadczenie oraz w opiece i rehabilitacji. Rodzinom, w których urodzi się dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalną chorobą, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł.
Dr Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, podkreśla, że pomoc dzieciom i ich rodzinom to jedna z form ochrony życia. „Chciałbym podkreślić, że ochrona życia odbywa się na trzech podstawowych płaszczyznach: edukacja, sprawy prawne – w tej chwili nasze postulaty w tej sprawie nie zostały jeszcze spełnione, ale wierzymy, że jest to kwestia miesięcy – oraz wsparcie dla matek oczekujących potomstwa – szczególnie wsparcie dla tzw. trudnego macierzyństwa. W tym przypadku uchwała „Za życiem” spełnia kryterium lepszego wsparcia macierzyństwa. Jako Federacja niejednokrotnie o to zabiegaliśmy” – wskazuje dr Wosicki.
Powstanie programu „Za życiem” premier Beata Szydło zapowiedziała na początku października. Była to odpowiedź na odrzucenie przez Sejm obywatelskiego projektu ustawy zakazującego przerywania ciąży bez wyjątków i wprowadzającego kary dla kobiet, które poddadzą się tzw. aborcji.
Źródło: www.radiomaryja.pl