Międzynarodową umowę przeciwko stosowaniu aborcji tzw. Konsensus Genewski w dniu 22 października 2020 r. podpisały zaledwie 32 kraje świata. Deklarację, w ramach kampanii „Cities for Life” (Miasta za Życiem), prowadzoną przez chrześcijańską Wspólnotę św. Idziego (Sant’Egidio), przeciwko stosowaniu kary śmierci dla osądzonych zbrodniarzy podpisały 142 kraje.
Liczba krajów świata, w których prawnie lub w praktyce kara śmierci nie jest stosowana, wzrosła w ostatnich latach do 142. Podkreśliła to chrześcijańska Wspólnota św. Idziego (Sant’Egidio) u progu obchodzonego 30 listopada Dnia „Cities for Life” (Miasta za Życiem).
Po raz 19. obchody organizuje Sant’Egidio we współpracy z organizacjami obywatelskimi. Celem tej – jak twierdzą organizatorzy – największej na świecie mobilizacji miast i obywateli jest zwrócenie uwagi na humanitarność i taki system prawny, który zawsze będzie szanował życie. Szczególnie w czasie pandemii koronawirusa ważną sprawą jest ochrona praw człowieka, podkreśliła Wspólnota.
Od początku kampanii „Cities for Life” w 2002 roku akcje mające umacniać kulturę poszanowania życia ludzkiego zorganizowano w ponad stu krajach. Sant’Egidio pozytywnie ocenia fakt, że mimo kryzysu wywołanego koronawirusem społeczeństwa są coraz bardziej zainteresowane zniesieniem kary śmierci:
To jest pozytywny sygnał i znak nadziei, że kryzys zdrowotny nie stal się kryzysem praw człowieka – czytamy w komunikacie Wspólnoty.
Portal Human Life International skomentował kampanię:
Jesteśmy przeciwko karze śmierci. Chronimy życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Jednak w powyższym kontekście warto przyjrzeć się, jak ta kampania ma się do powstrzymania zabijania dzieci w łonach matek i ochrony ludzkiego życia w okresie pandemii, na której konieczność powołuje się chrześcijańska Wspólnota św. Idziego.
Fakty są porażające: Międzynarodową umowę przeciwko stosowaniu aborcji tzw. Konsensus Genewski w dniu 22 października 2020 podpisały zaledwie 32 kraje świata.
Zgodnie z powyższą informacją deklarację przeciwko stosowaniu kary śmierci dla osądzonych zbrodniarzy podpisały 142 kraje.
Aborcja, która jest jednoznaczna z zadaniem śmierci niewinnemu dziecku w okresie prenatalnym, pozostaje najczęstszą przyczyną śmierci na świecie w okresie pandemii. Zmarło już 28 razy więcej poczętych dzieci niż chorych na COVID-19.