Przychodnia im. dr Oli dla bezdomnych

by FUNDACJA JZN
Caritas archidiecezji gdańskiej otwiera Przychodnię im. dr Oli dedykowaną osobom bezdomnym. Nazwa jest wyrazem uznania dla dr. Aleksandry Gabrysiak. Przychodnia będzie działała z myślą o tych, którzy z różnych względów funkcjonują poza systemem opieki zdrowotnej. Jak podkreśla abp Tadeusz Wojda, placówka jest kolejną inicjatywą pomocową, która rozpoczyna swoje funkcjonowanie w związku ze Światowym Dniem Ubogich i oczekiwaniami papieża Franciszka.

Bezdomni będą mogli skorzystać z pomocy lekarskiej i pielęgniarskiej. W ofercie znajdzie się m.in. ogólne badanie stanu zdrowia, badanie krwi i zmiana opatrunków. Z przychodnią – jak informuje ks. Janusz Steć, dyrektor gdańskiej Caritas – współpracują lekarze i pielęgniarki, którzy jako wolontariusze będą przyjmować pacjentów nieodpłatnie.

Zasada działania przychodni zlokalizowanej w wielofunkcyjnym pomieszczeniu jest prosta. Osoba bezdomna potrzebująca lekarskiej konsultacji przychodzi do placówki. W dalszej kolejności proponowana jest wizyta w łaźni, a następnie zostaje przeprowadzone badanie. W przychodni na chwilę obecną przyjmować będą lekarze specjalności ogólnej, ale plan rozwoju przychodni zakłada również dostęp do specjalistów z innych dziedzin, m.in. dermatologów.

Placówka w początkowej fazie będzie przyjmowała pacjentów raz w miesiącu. – Niewątpliwie będą potrzebne leki, a także dostęp do laboratorium medycznego, który zapewni PZU Zdrowie oddział w Gdańsku – dodaje dyrektor.

Przychodnia im. dr Oli mieści się przy archidiecezjalnej centrali Caritas, al. Niepodległości 778 w Sopocie. Na wizytę nie trzeba się wcześniej zapisywać, a czas pracy przychodni będzie zależał od liczby pacjentów. Placówka zainauguruje swoją działalność we wtorek 16 listopada o godz. 8.00.

Źródło: KAI

You may also like

Facebook