Rada Europy apeluje do Polski o ułatwienie dostępu do aborcji

by FUNDACJA JZN
Rada Europy apeluje do polskich władz, by opracowano procedury ułatwiające dostęp do aborcji. Ponadto, Komitet Ministrów RE domaga się zbierania informacji na temat szpitali, w których lekarze powołują się na klauzulę sumienia – alarmuje Ordo Iuris.

W 2009 r. Sejm uchwalił ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Nowe przepisy zagwarantowały wszystkim pacjentom dwie procedury umożliwiające weryfikację niezadowalającej opinii lekarskiej. Po pierwsze pacjent ma prawo żądać drugiej opinii lekarskiej lub wnieść o zwołanie konsylium lekarskiego. Po drugie pacjent ma prawo wnieść sprzeciw na opinię lub orzeczenie lekarza do Komisji Lekarskiej przy Rzeczniku Praw Pacjenta.

Komitet Ministrów uznaje jednak przyjęte rozwiązania prawne w Polsce za niezadowalające. W jego ocenie pacjenci zbyt rzadko korzystają z prawa wniesienia sprzeciwu, o czym ma świadczyć niska efektywność wprowadzonego środka. Komitet domaga się więc ułatwienia procedury wnoszenia sprzeciwu. Poskutkowałoby to większą możliwością przeprowadzania aborcji. Oczekuje również nowelizacji przepisów o sprzeciwie sumienia. Szpitale, w których lekarz odmówi aborcji, miałyby obowiązek udzielać informacji o tym, kto i gdzie będzie mógł ją przeprowadzić.

Ponadto Komitet Ministrów Rady Europy żąda zbierania informacji na temat szpitali, w których lekarze odmawiają aborcji z powodu sprzeciwu sumienia. Wobec nich miałyby być wyciągnięte konsekwencje cywilnoprawne (finansowe), z uwagi na nieprzestrzeganie warunków kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, które – wbrew wyrokowi Trybunału Konstytucyjnemu z 7 października 2015 r. – w zakresie ginekologii i położnictwa nadal przymusowo obejmują aborcję.

Karolina Pawłowska, Dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Instytutu Ordo Iuris, komentuje:

„Formułując takie żądania pod adresem Polski, Komitet Ministrów wykracza poza swoją rolę. Trybunał w Strasburgu zobowiązał Polskę do wprowadzenia procedury umożliwiającej weryfikację decyzji lekarza, także tej stwierdzającej brak występowania przesłanek do uchylających karalność aborcji i władze polskie wprowadziły aż dwie takie procedury. Trybunał wyraźnie podkreślił, że o zakresie ochrony życia ludzkiego w fazie prenatalnej decydują państwa-strony Konwencji. Komitet nie ma więc żadnych podstaw do narzucania Polsce szczegółowych rozwiązań, które de facto prowadzić mogą do obniżenia poziomu tej ochrony w Polsce. Jeszcze bardziej krytycznie należy odnieść się do apelu o piętnowanie i zbieranie informacji na temat szpitali, w których nie przeprowadza się aborcji, co może prowadzić do stygmatyzacji lekarzy korzystających z wolności sumienia, zagwarantowanej w art. 9 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka”.

Źródło: telewizjarepublika.pl

You may also like

Facebook