Rada Europy: przyjęto raport dotyczący modyfikowania ludzkiego genomu

/Rada Europy: przyjęto raport dotyczący modyfikowania ludzkiego genomu

Rada Europy: przyjęto raport dotyczący modyfikowania ludzkiego genomu

Projekt rekomendacji zatytułowany „wykorzystanie nowych technologii genetycznych na osobach ludzkich” został przyjęty 25 kwietnia 2017 r. przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Projekt będzie dyskutowany podczas kolejnej sesji plenarnej w Strasburgu w dniach 26-30 czerwca.

 

Raport autorstwa belgijskiej polityk Petry de Sutter wzywa państwa członkowskie, które jeszcze nie ratyfikowały Konwencji z Oviedo, aby uczyniły to jak najszybciej albo chociaż zakazały na poziomie państwowym, powoływania do życia dzieci, których genom podlegał wcześniej celowym modyfikacjom, jak również gdy modyfikowane były ludzkie gamety. Autorka projektu uważa, że „techniki te nie są jeszcze wystarczająco bezpieczne”, a „zamierzona modyfikacja ludzkiego genomu może przekroczyć granice uznawane za dopuszczalne etycznie”.

 

Komisja ds. Społecznych w przyjętym projekcie raportu wzywa także do „otwartej i świadomej debaty publicznej”. Zwraca się do Komitetu Bioetyki Rady Europy o opracowanie wspólnych regulacji i ram prawnych. Raport naciska na państwa członkowskie, aby „przyjęły jasne stanowisko krajowe w sprawie praktycznego wykorzystania nowych technologii genetycznych” poprzez określenie granic i zasad dobrej praktyki.

 

Źródło: genethique.org

By | 2017-05-18T10:49:23+02:00 czwartek, 18 maja 2017|Bioetyka, Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail