Rada miasta Krakowa odrzuciła projekt finansowania in vitro

by

Rada miasta Krakowa odrzuciła projekt, który zakładał finansowanie zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro z budżetu miasta. Przeciwko takiej propozycji zagłosowało 21 radnych, 19 było za, jedna osoba wstrzymała się, a dwóch radnych było nieobecnych.

 

Propozycja radnej Małgorzaty Jantos została odrzucona głosami klubu Prawa i Sprawiedliwości i prezydenckiego klubu „Przyjazny Kraków”. Radni Prawa i Sprawiedliwości zwracali uwagę, że najpoważniejszym problemem w in vitro jest selekcja i niszczenie zarodków. „Jest granica badań naukowych. Nie jest tak, że naukowcy mogą zrobić wszystko i za wszelką cenę. Myślę, że in vitro rozpoczęło drogę, która nie powinniśmy iść” – mówił radny PiS Adam Kalita.

 

Podczas trwającej kilka godzin debaty przywoływano różne argumenty za i przeciw. „Jeżeli istnieją wątpliwości etyczne, a tutaj są bardzo poważne, to czy mamy prawo dokonywać rozstrzygnięć formalno-prawnych? Moim zdaniem nie” – uważa inny radny PiS Marek Lasota. Z kolei radni Platformy Obywatelskiej podkreślali, że kwestię szczegółowych rozstrzygnięć, jak program wsparcia in vitro ze strony miasta powinien wyglądać, należy zostawić specjalistom, a to czy z takiej metody korzystać, czy nie – sumieniu bezpośrednio zainteresowanych.

 

Źródło: www.radiomaryja.pl

You may also like

Facebook