Rok Rodziny „Amoris Laetitia”: większa troska o ochronę dzieci

by FUNDACJA JZN
Watykan współpracuje w organizowaniu na całym świecie internetowych szkoleń poświęconych ochronie dzieci. Projekt wpisuje się w trwający właśnie Rok Rodziny „Amoris Laetitia”. W minionych dniach serię takich webinarów zorganizowała Światowa Unia Katolickich Organizacji Kobiecych.

W spotkaniu uczestniczyła podsekretarz watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, która przypomniała, że w czasie pandemii doszło do znacznego wzrostu przemocy w rodzinach, także wobec dzieci. „Musimy odbudować rodzinę jako strażnika bezpiecznych i zdrowych relacji” – wskazuje Linda Ghisoni. Podkreśla, że w tym celu trzeba nieustannej formacji i propagowaniu dobrych praktyk, gdy chodzi o ochronę najmłodszych.

„Z naszych spotkań online wynika, że pandemia i jej konsekwencje spowodowały wzrost przemocy domowej, w tym wzrost nadużyć seksualnych, które występują – i nie możemy o tym zapominać – w bardzo wysokim odsetku właśnie w rodzinie, dokonywane są przez bliskich krewnych, przez osoby, którym rodzina ufa. Stąd nasza inicjatywa formacyjna, która w ogłoszonym przez Franciszka Roku Rodziny „Amoris Laetitia” chce na nowo ukazać światu Boży plan dla rodziny, jako dobrą nowinę, jako źródło nadziei dla samych rodzin i dla społeczeństwa – mówi Radiu Watykańskiemu Linda Ghisoni. – Rodzina jest powołana, by być strażnikiem naszych najbardziej autentycznych i prawdziwych relacji, tych, które rodzą się w miłości i sprawiają, że dojrzewamy jako ludzie. Dlatego ten rok daje nam możliwość dotarcia do rodzin żyjących w różnych kulturach i obszarach geograficznych świata, by nie czuły się osamotnione w obliczu trudności, aby je wysłuchać i podjąć inicjatywy duszpasterskie, które pomogą pielęgnować w nich codzienną miłość.“

Beata Zajączkowska
Źródło: vaticannews.va

You may also like

Facebook