Rozstrzygnięto konkurs bioetyczny dla licealistów

/Rozstrzygnięto konkurs bioetyczny dla licealistów

Rozstrzygnięto konkurs bioetyczny dla licealistów

Diamentowy Indeks na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie w finale Wojewódzkiego Konkursu Bioetycznego zdobyła Joanna Świszcz z I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie.

„Z wielką radością organizowaliśmy Konkurs Bioetyczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych województwa małopolskiego. Przedsięwzięcie było dwuetapowe. I etap konkursu przeprowadzali w szkołach opiekunowie naukowi uczestników konkursu; ich zaangażowanie jest dla nas bardzo pozytywnym doświadczeniem” – mówi lek. med. Szczepan Kaleciak.

Przed finałem konkursu organizowane były warsztaty oraz wykłady dla młodzieży przez specjalistów współpracujących z Międzywydziałowym Instytutem Bioetyki przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. „Na uwagę zasługuje fakt, że brało w nich udział ponad tysiąc uczniów. Liczba finalistów II etapu konkursu również wskazuje na rosnące zainteresowanie problematyką bioetyczną wśród młodzieży. Dlatego widzimy potrzebę organizacji tego typu konkursów i zamierzamy za rok dać z siebie wszystko, i już dziś zaprosić młodzież do udziału w następnym naszym przedsięwzięciu” – zapowiada Keleciak.

Wojewódzki Konkurs Bioetyczny był adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa małopolskiego. Jego celem było przygotowanie uczniów do przyszłych studiów medycznych, filozoficznych i przyrodniczych, a także popularyzacja bioetyki. Dziedziny wiedzy na pograniczu medycyny i filozofii, która we współczesnym świecie staje się kluczowa wobec niezwykle dynamicznego rozwoju medycyny oraz nauk przyrodniczych (w tym biotechnologii i genetyki) gdzie aktualne problemy etyczne stają się coraz bardziej skomplikowane.

W Konkursie wzięli udział uczniowie z dziewiętnastu małopolskich szkół ponadpodstawowych. Po I etapie szkolnym, do finału zakwalifikowanych zostało 55 uczestników. 

Finał konkursu odbył się w sobotę 23 marca 2019 roku, na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Bernardyńskiej 3. Część egzaminacyjna Konkursu trwała 60 minut. Uczniowie musieli odpowiedzieć na 35 bardzo trudnych pytań wielokrotnego wyboru. Zwyciężczyni, Joanna Świszcz z I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, uzyskała znakomity wynik 61 na 65 możliwych do zdobycia  punktów. Drugie i trzecie miejsce zajęły Katarzyna Chodak i Alicja Szklarska z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Nagrodami w Konkursie były Diamentowy Indeks na dowolny kierunek studiów na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, atrakcyjne książki ufundowane przez Medycynę Praktyczną, zaproszenie na prestiżową międzynarodową konferencję bioetyczną organizowaną przez International Society for Clinical Bioethics. Wszyscy finaliści Konkursu Bioetycznego oraz ich opiekunowie otrzymali zestawy upominkowe.

Zorganizowany przez Międzywydziałowy Instytut Bioetyki UPJPII konkurs był objęty honorowym patronatem Rektora UPJPII w Krakowie oraz Małopolskiego Kuratora Oświaty.

By | 2019-03-25T16:13:59+01:00 poniedziałek, 25 marca 2019|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail