Ruszają prace nad wdrożeniem w Polsce technologii RNA. Agencja Badań Medycznych wyłoniła niedawno w konkursie pięć zespołów badawczych, które w najbliższych latach zajmą się rozwojem innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem tej technologii. Na ten cel trafi 300 mln złotych.
Prezes Agencji Badań Medycznych, dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, wskazał w rozmowie z naszą redakcją, że technologia RNA jest nazywana technologią przyszłości i polscy badacze dołączają do światowej awangardy.
Badania mają przede wszystkim przynieść efekt wdrożeniowy.
– Zespoły badawcze opracują tak zwaną serię pilotażową szczepionki opartej na RNA, czy też leków, które opierają się o tę technologię, a więc tych samych, które stosujemy obecnie w przypadku szczepień przeciw COVID-19. Technologia trafi do polskich pacjentów. Oczywiście nie będzie to jutro, bo jest to proces wieloletni. Zakładamy, że potrwa to około 5 lat. Co bardzo istotne to powstanie infrastruktura krytyczna, taka, która zabezpieczany polskich pacjentów. Na następne pandemie będziemy lepiej przygotowani – wskazał dr hab. n. med. Radosław Sierpiński.
W pierwszej fazie projektu Agencji Badań Medycznych zostanie przygotowania infrastruktura do produkcji RNA. Ma się to stać w okresie 2-3 lat.
W ciągu pięciu lat mają być gotowe pilotażowe dawki szczepionki czy leku przeciwko wirusom RNA.