– Dzisiaj rozpoczynamy szerokie konsultacje społeczne projektu Strategia Demograficzna 2040 – powiedziała minister Barbara Socha. – Polityka mieszkaniowa i rynek pracy to dwie główne wskazywane przez Polaków bariery, które powodują, że młodzi ludzie rezygnują bądź odkładają na odległy czas decyzje o założeniu rodziny i posiadaniu potomstwa.
Spotkaniami w Gorzowie Wielkopolskim i Szczecinie rozpoczęły się szerokie konsultacje społeczne projektu Strategia Demograficzna 2040. Kierownictwo Ministerstwa Rodziny odwiedzi wszystkie województwa.
Strategia odpowiedzią na wyzwania demograficzne
Demografia to jedno z kluczowych wyzwań, z którym jako społeczeństwo będziemy się mierzyć w najbliższych latach i dziesięcioleciach. Z myślą o przyszłych pokoleniach i w celu odnowy demograficznej kraju, 17 czerwca 2021 r. Premier Mateusz Morawiecki, Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg i Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Demograficznej Barbara Socha zaprezentowali projekt Strategii Demograficznej 2040, który zakłada wyjście z pułapki niskiej dzietności. Zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń można osiągnąć przez długofalowe, wieloobszarowe działania likwidujące bariery, które zniechęcają Polaków do realizowania ich aspiracji w zakresie rodziny. Wśród priorytetowych kierunków interwencji są programy z Polskiego Ładu oraz nowe inicjatywy wspierające elastyczność i stabilność pracy, oraz poprawę jakości ochrony zdrowia.
Mieszkania, praca i zdrowie
– W trakcie prac nad Strategią zidentyfikowaliśmy 10 obszarów, które utrudniają rodakom realizację planów o szczęśliwej rodzinie – w tym obszary wymagające pilnego działania: mieszkanie, łączenie pracy i opieki nad dziećmi oraz zdrowie, edukację i infrastrukturę. Będą na nie oddziaływać liczne programy Polskiego Ładu, ale mamy też nowe propozycje związane z poniesieniem elastyczności i stabilności pracy, która – jak wynika z badań – jest ważna dla podejmowania decyzji o posiadaniu dzieci – powiedziała w Gorzowie minister Barbara Socha.
Projekt Strategii Demograficznej 2040 powstał w oparciu o analizę ponad 650 badań. Konsultowany był z wieloma różnymi środowiskami, aby w pełni poznać i zrozumieć wszystkie potrzeby i bariery wpływające na dzietność.
Konsultacje we wszystkich województwach
W ramach konsultacji zostało zaplanowanych 16 spotkań w 16 miastach w Polsce. – W Polsce obszar zabezpieczania finansowego rodzin jest na wysokim, europejskim poziomie. Teraz bierzemy na warsztat 4 kolejne obszary, to jest politykę mieszkaniową, rozwój opieki nad dziećmi do lat 3, rozwój rynku pracy i obszar zdrowia – stwierdziła w Szczecinie minister Barbara Socha.
Dodała, że w kwestii polityki mieszkaniowej wiele instrumentów znalazło się już w zapowiedziach Polskiego Ładu – to m .in. Mieszkanie Bez Wkładu, Bon Mieszkaniowy i Dom Bez Formalności.