Substancja opracowana przez polską firmę może stać się lekiem na włóknienie płuc

/Substancja opracowana przez polską firmę może stać się lekiem na włóknienie płuc

Substancja opracowana przez polską firmę może stać się lekiem na włóknienie płuc

Substancja opracowana przez polską firmę biotechnologiczną może stać się lekiem na włóknienie płuc. Działanie przeciwzapalne i hamujące włóknienie płuc cząsteczki 1-MNA zostało potwierdzone w badaniach przedklinicznych.

W informacji prasowej przesłanej PAP polska grupa biotechnologiczna Pharmena poinformowała, że cząsteczka 1-MNA jest kandydatem na lek w terapii leczenia pacjentów z COVID-19. Uzyskane dotychczas wyniki z badań wskazują na wysoki potencjał terapeutyczny i możliwość zmniejszania ryzyka ciężkiego przebiegu choroby u pacjentów zakażonych koronawirusem.

Innowacyjna, chroniona patentem cząsteczka, podawana w dawce 50mg/kg, zredukowała zwłóknienia płuc aż o 28 proc. w porównaniu do placebo. Jednocześnie potwierdzono, że działa ona efektywniej niż dwa leki referencyjne obecnie stosowane w leczeniu włóknienia płuc, tj. nintedanib (17 proc. redukcji) oraz fluticasone (14 proc. redukcji).

Badanie zostało przeprowadzone w prestiżowym amerykańskim ośrodku badawczym Covance Inc. typu CRO (Contract Research Organisation). Podmiot ten specjalizuje się w organizacji procesu badań leków tzw. CRO. Covance Inc. świadczący usługi niekliniczne, przedkliniczne, kliniczne i komercjalizacyjne dla przemysłu farmaceutycznego i biotechnologicznego.

Jego celem było ustalenie efektywnej dawki 1-MNA w leczeniu zwłóknienia płuc oraz infekcji wirusowych, w szczególności w leczeniu infekcji, które skutkują rozwojem zapalenia dróg oddechowych (jak COVID-19, grypa, zapalenie płuc czy oskrzeli), a także chorób alergicznych (m.in. astmy).

„Pozytywne wyniki przeprowadzonych badań przedklinicznych dają możliwość dalszej komercjalizacji 1-MNA jako kandydata na lek przeciwzapalny i przeciwzwłóknieniowy. Pozytywne wyniki zakończonego badania otwierają nam nowe możliwości. Nasze działania skupiamy teraz na zaprezentowaniu uzyskanych wyników przemysłowi farmaceutycznemu” – skomentował cytowany w informacji prasowej Konrad Palka, Prezes Zarządu Pharmena S.A.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl
By | 2021-07-02T12:01:32+02:00 piątek, 02 lipca 2021|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook