Sejm: wycofano projekt o zmianach w ustawie in vitro

by

W dzisiejszym sejmowym głosowaniu ws. zmian w przepisach dotyczących zapłodnienia pozaustrojowego wycofano projekt o zmianach w ustawie o in vitro. „Sześciu posłów Kukiz’15 wycofało swoje podpisy, a brak odpowiedniej ilości podpisów oznacza zakończenie prac nad tym projektem”, poinformował onet.pl. 

 

„Pod projektem ustawy o obronie życia i zdrowia nienarodzonych dzieci poczętych in vitro, nowelizacji ustawy o leczeniu niepłodności, ustawy Kodeks karny oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, podpisali się głównie posłowie Kukiz’15, niezrzeszeni oraz posłowie PO (…) Pierwsze czytanie nad projektem ustawy odbyło się 23 września; projekt został wówczas skierowany do dalszych prac w Sejmie”.

 

Nowy projekt ustawy miał między innymi zmienić definicję zarodka i tym samym wzmocnić jego ochronę. Projekt stanowił: „Obecnie w ustawie o leczeniu niepłodności zapisane jest, że zarodek to «grupa komórek powstała wskutek pozaustrojowego połączenia się żeńskiej i męskiej komórki rozrodczej, od zakończenia procesu zlewania się jąder komórek rozrodczych (kariogamia) do chwili zagnieżdżenia się w śluzówce macicy». Wnioskodawcy chcą, by zarodek definiować jako «dziecko poczęte w najwcześniejszej fazie rozwoju biologicznego, powstałe w wyniku połączenia gamety męskiej i żeńskiej»”.

 

Źródło: wiadomosci.onet.pl

You may also like

Facebook