Seniorzy otrzymują smsy od oszustów w związku z koronawirusem. Ministerstwo odpowiada i przestrzega

/Seniorzy otrzymują smsy od oszustów w związku z koronawirusem. Ministerstwo odpowiada i przestrzega

Seniorzy otrzymują smsy od oszustów w związku z koronawirusem. Ministerstwo odpowiada i przestrzega

Dostałem dziwnego smsa z banku. Czy to możliwe, że bank przelał moje pieniądze do rezerwy? Czy mogę zrobić zakupy w pobliskim sklepie? Na jaki okres zawieszona została działalność placówek „Senior+”? Na te pytania odpowiada seniorom Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Senior +

Osoby starsze należą do tej grupy szczególnie zagrożonej zakażeniem koronawirusem ze względu na wiek, stan zdrowia i inne okoliczności, które powodują obniżenie odporności. Do tej pory część z nich korzystała z placówek typu „Senior+” znajdujących się w pobliżu ich miejsc zamieszkanie. Teraz ośrodki wsparcia „Senior+” są zamknięte do 25 marca. Ministerstwo podpowiada, że jeśli chodzi o informacje na temat wznowienie działalności, to należy śledzić komunikaty i wykonywać polecenia wojewodów.

Zakupy

Odpowiadając na pytanie o możliwość robienia zakupów w pobliskim sklepie, ministerstwo przestrzega, że duże skupiska ludzi sprzyjają rozprzestrzenianiu się wirusa i zaleca zwrócenie się o pomoc w zrobieniu zakupów, zaopatrzeniu w leki,  czy załatwianiu spraw urzędowych i pocztowych do najbliższej rodziny, a także sąsiadów. Warto dodać, że w całej Polsce w pomoc seniorom zaangażowały się gminy i miejskie ośrodki pomocy społecznej. Na stronach internetowych łatwo odnaleźć numer i warto się z nimi skontaktować.

Kwarantanna

Seniorzy pytają również, od kogo mogą się spodziewać pomocy, gdyby zostali objęci kwarantanną. Ministerstwo odpowiada, że do obowiązków gminy należy zapewnienie posiłków i produktów żywnościowych osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym przebywającym na kwarantannie. W tym przypadku wójt, burmistrz, prezydent w porozumieniu z kierownikiem właściwej jednostki organizacyjnej wyznacza osobę, która dostarczy posiłek do osoby objętej kwarantanną.

Uwaga na oszustów i dziwne smsy

Niektórzy seniorzy otrzymali ostatnio dziwne SMS, rzekomo z banku, z informacją, że środki z ich konta są przekazane do rezerw krajowych NBP.

Ministerstwo przestrzega, że niestety w czasie kwarantanny przybywa osób, które zamierzają wykorzystać obecną sytuację w kraju do szybkiego i łatwego zarobku. Trzeba koniecznie uważać i nie odpowiadać na tego typu smsy i nie klikać w podejrzane odnośniki, które mogą zawierać. Nie istnieje żadna specustawa mówiąca o przekazywaniu środków z prywatnych kont bankowych do rezerw NBP. Przed oszustami ostrzega oficjalnie PKO BP.

Ministerstwo przestrzega również przed oszustami, którzy poprzez SMS informują o obowiązkowych szczepieniach obywateli RP. Oszuści podają, że szczepienie jest częściowo refundowane, za pozostałą część odbiorcy SMS-a mieliby opłacić z własnej kieszeni. Ministerstwo Zdrowia dementuje, jakoby planowało masowe szczepienia i prosi, aby nie logować się na stronę podaną w SMS-ie i nie dokonywać na niej żadnych opłat.

Wszelkie bieżące informacje dostępne są na stronie gov.pl/koronawirus.

Źródło: www.gov.pl

 

By | 2020-03-22T14:02:07+01:00 niedziela, 22 marca 2020|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook