Śledztwo w sprawie dawstwa gamet przy procedurze in vitro – „oddawanie jajeczek jak oddawanie krwi?” 

/Śledztwo w sprawie dawstwa gamet przy procedurze in vitro – „oddawanie jajeczek jak oddawanie krwi?” 

Śledztwo w sprawie dawstwa gamet przy procedurze in vitro – „oddawanie jajeczek jak oddawanie krwi?” 

Brytyjska Komisja ds. Płodności Człowieka i Embriologii (HFEA) ogłosiła, iż wszczęła śledztwo w sprawie kilku klinik przeprowadzających procedury zapłodnienia in vitro. Klinikom zarzuca się wywieranie presji na kobietach, aby oddawały swoje komórki jajowe w zamian za bezpłatne zabiegi in vitro. Dziennikarze z Daily Mail twierdzą, że niektóre kliniki próbują przekonywać kobiety – szczególnie te uboższe i najbardziej zdeterminowane w „leczeniu” niepłodności – że dawstwo jajeczek jest jak „oddawanie krwi”. 

 

Reporterzy z Daily Mail, którzy podszyli się pod osoby pragnące skorzystać z usług in vitro, ujawniają, że do oddawania komórek jajowych zachęcano ich w klinikach w Londynie, Hertfordshire i County Durham. W jednym przypadku lekarz zaoferował możliwość sprzedaży gamet. W pozostałych przypadkach lekarze powiedzieli dziennikarzom, że jajeczko „nie jest dzieckiem” oraz że dawstwo gamet jest po prostu jak ooddawanie krwi.

 

HFEA obecnie grozi klinikom wprowadzeniem ostrych regulacji. „Nawiązaliśmy już kontakt z klinikami, a nasi inspektorzy zbadają każdy zarzut” – powiedziała dziennikarzom Sally Cheshire, przewodnicząca HFEA. Śledztwo w tej sprawie poparł brytyjski minister zdrowia, Jeremy Hunt.

 

Źródło: www.bioedge.org

By | 2017-05-10T22:22:24+02:00 czwartek, 11 maja 2017|Bioetyka, Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook