Śmierć dziecka obciążonego wadami letalnymi, która zostanie wywołana działaniami lekarskimi przed jego narodzeniem, które są sprzeczne z kodeksem etyki lekarskiej, ta zadana śmierć w żaden logiczny sposób nie stanowi terapii choroby, którą rozpoznajemy prenatalnie. Naszym zadaniem jako lekarzy, który jest wyrazem prawdziwej pomocy medycznej choremu dziecku, jest diagnostyka prenatalna, obserwacja ciąży, badanie, diagnozowanie, próba leczenia, rozeznawanie i podejmowanie określonych działań medycznych – mówiła dr Grażyna Rybak, specjalista pediatrii, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
Dr Grażyna Rybak wypowiedziała się na temat stanowiska Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, które domaga się wprowadzenia tzw. aborcji eugenicznej, pomimo jej sprzeczności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku.
– Dla nas pediatrów pracujących na co dzień ze zdrowymi jak i chorymi, często bardzo ciężko chorymi, stanowisko zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego było zaskoczeniem i szokiem. Niezależnie od tego czy jesteśmy osobami wierzącymi, czy nie. Będąc lekarzami, obowiązuje nas kodeks etyki lekarskiej, nasza przysięga lekarska, w której zobowiązujemy się do opieki oraz troski o życie i zdrowie każdego pacjenta – wskazała gość Radia Maryja.
Nienarodzone dziecko też jest pacjentem i w kodeksie etyki lekarskiej ma swojego opiekuna, bo lekarz ginekolog troszcząc się o zdrowie oraz dobry przebieg ciąży każdej kobiety w stanie błogosławionym, ma obowiązek zatroszczyć się o to dziecko – akcentowała lekarz.
– My jako pediatrzy badając dzieci po narodzeniu, też interesujemy się, co się działo z mamą w trakcie ciąży czy jaki był jej przebieg po to, żebyśmy mieli jak najlepszą możliwość opieki nad pacjentem. Stanowisko zarządu jest przeciwne orzeczeniu Trybunałowi Konstytucyjnemu, który orzekł, że jest to niezgodne z konstytucją, czyli wybieranie najbardziej chorych dzieci i ich zabijanie. Chciałabym podkreślić, że to, iż prawo dopuszcza aborcję, nie zwalnia lekarza z kodeksu etyki lekarskiej oraz opieki nad pacjentem. To zwalnia lekarza tylko od ukarania go za aborcję, która w Polsce jest zakazana. To, że zarząd pediatrycznego stowarzyszenia w Polsce wypowiedział się, że nadal chce dopuszczenia przesłanki eugenicznej, jest dla nas wstrząsające – podkreśliła dr Grażyna Rybak.
Nie można być jednocześnie lekarzem dzieci, a z drugiej strony wybierać dzieci, co do których dopuszczamy ich zabijanie – stwierdziła specjalista pediatrii.
– Śmierć dziecka obciążonego wadami letalnymi, która zostanie wywołana działaniami lekarskimi przed jego narodzeniem, które są sprzeczne z kodeksem etyki lekarskiej, ta zadana śmierć w żaden logiczny sposób nie stanowi terapii choroby, którą rozpoznajemy prenatalnie. Naszym zadaniem jako lekarzy, który jest wyrazem prawdziwej pomocy medycznej choremu dziecku, jest diagnostyka prenatalna, obserwacja ciąży, badanie, diagnozowanie, próba leczenia, rozeznawanie i podejmowanie określonych działań medycznych. To jest pomoc. Aborcja pomocą dla takiego dziecka nie jest – powiedziała gość „Aktualności dnia”.
Lekarz odniosła się do rozszerzania tzw. aborcji na eutanazję chorych dzieci np. w Holandii.
– Myślenie aborcyjne sprowadza się do tego, że skoro można zabić dziecko w fazie prenatalnej, to co przeszkodzi ludziom myśleć za kilka lat, że będzie można uśmiercić dziecko w następnych fazach życia. Przypomnę, że tak już jest w Holandii, gdzie taki sposób rozumowania doprowadził do eutanazji dzieci między 1 a 12 rokiem życia, bo są śmiertelnie chore. To bardzo nieludzkie. Odbieramy tym samym rodzicom prawo do pożegnania się z dzieckiem, do troski o to dziecko, towarzyszenia mu. Odbieramy całą przestrzeń miłości matki i ojca do dziecka, która wzmaga się w okresie chorowania dziecka. W ten sposób odbieramy to rodzicom – podsumowała dr Grażyna Rybak.
Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr Grażyny Rybak można odsłuchać [tutaj].