Studenci Politechniki Białostockiej zaprojektują ogród dla pacjentów szpitala psychiatrycznego

/Studenci Politechniki Białostockiej zaprojektują ogród dla pacjentów szpitala psychiatrycznego

Studenci Politechniki Białostockiej zaprojektują ogród dla pacjentów szpitala psychiatrycznego

Ogród, który będzie służył wypoczynkowi a także terapii pacjentów szpitala psychiatrycznego w Chroszczy, zaprojektują studenci Politechniki Białostockiej. Będzie on zajmował powierzchnię 1,5 tys. metrów kw.

We wtorek władze uczelni i szpitala podpisały porozumienie w tej sprawie.

Jak mówiła dyrektor szpitala psychiatrycznego w Choroszczy Ewa Zgiet, w grudniu ubiegłego roku szpital zakończył kilkuletnią inwestycję, w ramach której oddano do użytku kilka oddziałów: dwa ogólnopsychiatryczne i leczenia nerwic i zaburzeń osobowości. „W tym czasie postanowiliśmy za budynkiem zagospodarować teren do odpoczynku dla naszych pacjentów. Nie tylko do odpoczynku, ale również do terapii, która jest nieodłącznym elementem leczenia w placówkach psychiatrycznych” – wyjaśniła pomysł powstania ogrodu.

Zastępca dyrektora do spraw zarządzania i obsługi technicznej szpitala Bogdan Minkiewicz powiedział, że szpital położony jest w otoczeniu pięknego krajobrazu, sąsiaduje z terenem parku przy pałacyku Branickich (letniej rezydencji) w Chroszczy. „Chcielibyśmy, żeby nasze tereny, które otaczają budynki, w których znajdują się pacjenci, były też piękne, zielone i nawiązywały do tradycji tego terenu przy pałacyku. Toteż ta inicjatywa to też więcej zieleni, na którą oczekują nasi pacjenci, nasi podopieczni (…)” – mówił.

„Człowiek jest tak skonstruowany przez setki tysięcy lat, że bez przyrody nie może się obejść. Szczególnie to zdrowie psychiczne, a zarazem fizyczne wymaga obcowania z przyrodą” – powiedział dziekan wydziału budownictwa i nauk o środowisku, którego studenci będą projektować ogród, prof. Michał Bołtryk.

Ogród zaprojektują studenci kierunku architektura krajobrazu. Do aranżacji mają teren o powierzchni 1,5 tys. metrów kw., który znajduje się między budynkami.

Studentka architektury krajobrazu, która bierze udział w projekcie Aleksandra Jankowska mówiła, że największym wyzwaniem jest dostosowanie ogrodu do potrzeb wszystkich użytkowników: pacjentów, medyków i gości, bo – jak podkreśliła – jedni przyjdą tu pospacerować w ciszy, inni, by spotkać się z rodziną. „Naszym celem jest stworzenie takiego obiektu, żeby to wszystko się ze sobą połączyło, żeby nie kolidowało, a to co zrobimy, było atrakcyjne dla oka i ducha” – dodała.

Szpital psychiatryczny w Choroszczy w ubiegłym roku obchodził 90-lecie istnienia. Jest – jak podkreśla dyrekcja – drugim co wielkości w kraju, ma 17 oddziałów, 840 łóżek. Znajduje się na terenie po dawnej fabryce włókienniczej Moesów w Choroszczy.

Sylwia Wieczeryńska
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
By | 2021-05-29T09:14:50+02:00 sobota, 29 maja 2021|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook