Sukces Inicjatywy Mama, Tata i Dzieci – ponad milion podpisów obywateli UE

by

Europejczycy złożyli ponad milion podpisów w obronie tożsamości małżeństwa i rodziny. Minimalne kwoty podpisów udało się uzyskać w 14 krajach UE. To bardzo ważne poparcie dla obrony tożsamości małżeństwa i rodziny w Europie. Podjęcie dalszych kroków ws. Inicjatywy należy do Komisji Europejskiej.

 

Europejską Inicjatywę Obywatelską (EIO) Mama, Tata i Dzieci poparło ponad milion obywateli UE – to drugi z warunków, który musiał być spełniony, aby EIO mogła zostać rozpatrzona przez Komisję Europejską. Pierwszy z nich – minima w siedmiu państwach członkowskich – osiągnięty został już w listopadzie 2016 r.

 

Ogromnym sukcesem Inicjatywy jest także to, że finalnie aż 14 państw członkowskich: Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia zebrało wymaganą liczbę podpisów.

 

Polsce przypada niekwestionowana pozycja lidera – w naszym kraju zebrano ok. 1/3 wszystkich podpisów. Na uwagę zasługuje także fakt, że minima zebrano również w dwóch największych krajach starej Unii, czyli we Francji i Niemczech, mających najwyższe kwoty minimalne, co bardzo mocno przełożyło się na ostateczny sukces w zbieraniu poparcia.

 

Europejska Inicjatywa Obywatelska Mama, Tata i Dzieci postuluje, by na potrzeby prawa europejskiego pod pojęciem małżeństwa rozumiano jedynie związek kobiety i mężczyzny. Przyjęcie tych rozwiązań wzmocni jedność Europy i zapewni poszanowanie art. 9 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej. Jednocześnie w projekcie wyraźnie zastrzeżono, że instytucje UE żadnym swoim działaniem nie mogą podejmować kroków mających na celu zmiany sposobu pojmowania małżeństwa i rodziny na gruncie prawa krajowego.

 

EIO Mama, Tata i Dzieci została zarejestrowana 11 grudnia 2015 r. i od tego momentu rozpoczęto prace pozwalające zbierać poparcie dla inicjatywy (opracowanie we wszystkich krajach członkowskich formularzy do zbiórki podpisów oraz stworzenie i certyfikację systemu informatycznego pozwalającego na zbiórkę podpisów w formie elektronicznej). Zbiórkę podpisów rozpoczęto 4 kwietnia 2016 r. i zakończono po 12 miesiącach. Komisja Europejska dążyła jednak od początku do skrócenia czasu, na zbiórkę podpisów.

 

Nie zamierzamy pozostawać bierni, lecz chcemy by w przedmiocie kontrowersji między Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym KE, a Inicjatywą Mama Tata i Dzieci wypowiedział się europejski Ombudsman  – powiedział prof. Aleksander Stępkowski, członek komitetu obywatelskiego Inicjatywy, prezes Ordo Iuris.

 

Niechęć, z jaką musiała się od początku mierzyć Inicjatywa Mama Tata i Dzieci, pokazuje jednoznacznie, że Unia Europejska przeżywa głęboki kryzys swej demokratycznej tożsamości. Demokratyczne działania często określa się dezawuującym określeniem populizmu. Instytucje unijne coraz częściej traktują obywateli myślących samodzielnie jako problem i czynią wiele, by utrudnić im korzystanie z instytucji demokracji bezpośredniej.

 

Liczymy, że rządy państw Europy Środkowej ujmą się za setkami tysięcy swoich obywateli w sporze z biurokracją Komisji Europejskiej. Wierzymy jednak nade wszystko, że będziemy w stanie zmobilizować europejską opinię publiczną wokół wysiłków na rzecz przywrócenia pojęciom małżeństwa i rodziny ich właściwego znaczenia – dodaje Rafał Dorosiński, wiceprezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

 

Po 12 miesiącach zbiórki w całej Europie, kiedy to zbierano poparcie w formie papierowej (688 177 podpisów), jak i on-line (312 026 podpisów), dzisiaj tj. 9 czerwca, we wszystkich krajach kończy się akcja przekazania zebranych podpisów do właściwych ministerstw. Teraz obowiązek ich policzenia spoczywa na organach krajowych, zaś podjęcie dalszych kroków ws. inicjatywy należy do Komisji Europejskiej.

 

Źródło: www.ordoiuris.pl

You may also like

Facebook