Przyjechali do Meksyku z Nowej Zelandii, aby skorzystać z usług dwóch matek zastępczych. Kobiety otrzymały oocyty od argentyńskich dawczyń. Ostatecznie para gejów „utknęła” w Meksyku z trzema niemowlętami.
Sytuacja pary homoseksualistów Dawida i Nicky Leonard Beard jest skomplikowana. Dwie meksykanki – matki zastępcze były już w ciąży, kiedy w Meksyku weszły nowe przepisy prawa zakazujące homoseksualistom korzystania z usług surogatek. Kobiety trzymała jednak umowa z parą gejów oraz obietnica, że „powrócą do swoich domów z fortuną”. Agencja adopcyjna Cansun, pełniąca funkcję pośrednika, po rozliczeniu kosztów medycznych i prawnych związanych z przeprowadzoną procedurą, na końcu zniknęła z ich pieniędzmi.
Para homoseksualistów „utknęła” ostatecznie w Meksyku z trójką niemowląt. Mężczyźni domagają się otrzymania nowozelandzkich paszportów, aby uniknąć czekania na meksykańskie dokumenty, oraz proszą oba rządy o pozwolenie na powrót do domu.
Rozwiązanie kwestii surogacji staje się dziś dla rządów palącym wyzwaniem. Surogacja jest łamaniem praw kobiet i dzieci, wykorzystuje je i taktuje je w sposób instrumentalny, odbiera dzieciom podstawowe prawo do poczęcia, urodzenia i wychowania się w małżeństwie – związku kobiety i mężczyzny, w naturalnej rodzinie jako podstawowej komórce społecznej.
Źródło: www.genethique.org