Światowe Towarzystwo Medyczne sprzeciwia się eutanazji i wspomaganemu samobójstwu

/Światowe Towarzystwo Medyczne sprzeciwia się eutanazji i wspomaganemu samobójstwu

Światowe Towarzystwo Medyczne sprzeciwia się eutanazji i wspomaganemu samobójstwu

Światowe Towarzystwo Medyczne (WMA) stwierdziło, że „samobójstwo wspomagane przez lekarza, podobnie jak eutanazja, jest sprzeczne z etyką lekarską”.

 

ONE OF US pochwala oświadczenia Światowego Towarzystwa Medycznego, opublikowane pod koniec października, potwierdzające całkowity sprzeciw wobec wspomaganego samobójstwa i eutanazji w oparciu o to, co uważają za „niemoralne w kontekście medycznym”.

 

WMA potwierdza, że ​​„samobójstwo wspomagane przez lekarza, podobnie jak eutanazja, jest sprzeczne z etyką lekarską i musi być potępione przez lekarzy. Kiedy lekarz umyślnie i celowo pomaga zakończyć życie danej osoby, lekarz ten dopuszcza się niemoralnego działania”.

 

Eutanazja jest legalna w niektórych krajach, ale „WMA trzyma się wytrwale przekonania, że ​​eutanazja jest w bezpośredniej sprzeczności z podstawowymi zasadami etyki medycznej i aktywnie zachęca wszystkie krajowe stowarzyszenia medyczne i lekarzy do odmowy udziału w eutanazji, nawet jeśli ustawodawstwo krajowe pozwala na to lub dekryminalizuje to w pewnych sytuacjach”.

 

WMA obawia się, że legalizacja eutanazji stworzy „sytuację bezpośredniego konfliktu z etycznymi obowiązkami lekarzy wobec swoich pacjentów” oraz że „osoby bezbronne” będą narażone na nadużycia.

By | 2017-11-20T15:08:50+01:00 poniedziałek, 20 listopada 2017|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail