Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

/Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Dziś przypada Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. W Polsce wciąż brakuje dawców narządów. Na przeszczep nerki czeka w naszym kraju około 1400 osób, na serce i wątrobę po 350, na trzustkę 50, na płuco 70, na rogówkę 3 tys., a na przeszczep szpiku 3,4-4 tys. osób – poinformował konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej.

 

Rocznie w Polsce przeprowadza się od 900 do 1000 przeszczepów. 5% stanowią przeszczepy od osób żyjących, dla porównania w USA czy krajach skandynawskich odsetek ten przekracza 40%. Transplantolodzy zauważają, że już w latach 90. XX w. popełniono błąd wpisując do przepisów tzw. zgodę domniemaną.

 

Doktor nauk medycznych Grzegorz Senatorski, transplantolog uważa, że lepszym rozwiązaniem byłaby zgoda świadoma. W ocenie eksperta zwiększyłoby to świadomość społeczeństwa na temat przeszczepów i dawstwa organów. „Wymagałoby to ustalenia pewnego momentu czasowego, w którym każdy człowiek musi się zadeklarować w sposób formalny czy to przy odbiorze prawa jazdy, czy przy odbiorze dowodu osobistego. W którymś momencie, gdy człowiek ma kontakt z urzędem, z państwem musiałby po prostu taką deklarację złożyć. Musiałby po prostu świadomie złożyć taką deklaracje. W związku z tym moim zdaniem pewnym błędem na dłuższą metę było przyjęcie tzw. zgody domniemanej” – akcentuje.

 

Źródło: www.radiomaryja.pl, www.mp.pl

By | 2017-10-26T14:47:28+02:00 czwartek, 26 października 2017|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail