Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

by FUNDACJA JZN
21 marca przypada Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Data nie jest przypadkowa. Jej amerykański zapis (3/21) symbolizuje dodatkowy trzeci chromosom występujący w 21. ich parze. Jego obecność jest przyczyną wady genetycznej.

Popularyzacji wiedzy na temat potrzeb osób z Zespołem Downa oraz wyrażaniu wsparcia dla nich mają służyć organizowane w ramach obchodów kampanie. [czytaj więcej] 

Jedna z nich polega na zamieszczaniu w mediach społecznościowych zdjęcia w kolorowych skarpetach nie do pary. Ma to symbolizować różnorodność genetyczną. W tę inicjatywę chętnie włączają się politycy lewicy.

W ocenie europosła Prawa i Sprawiedliwości, Patryka Jakiego mamy do czynienia z hipokryzją ze względu na postulowaną przez to środowisko legalizację tzw. aborcji.

– To przez polityków lewicy dzieci z Zespołem Downa w niektórych państwach w ogóle się nie rodzą. W związku z tym są mniej zrozumiałe, bo nie ma ich w otoczeniu i jest na nie mniej pieniędzy, jest mniej programów, które dostosowują takie dzieci do normalnego życia, dodatkowo jest mniej środków na badania, dzięki którym można by było znaleźć lekarstwo na Zespół Downa. Jak jest mało takich dzieci, to się nie opłaca tego po prostu robić. To, że lewica próbuje dzisiaj się promować, kosztem dzieci z Zespołem Downa, to jest coś obrzydliwego – wskazuje Patryk Jaki.

W Polsce działa wiele stowarzyszeń, których koordynacją ogólnopolską zajęła się ostatnio KONSTELACJA 21 – grupa dla wszystkich, którzy działają na rzecz osób z zespołem Downa – Stowarzyszeń, Fundacji, Aktywistów Lokalnych, a także osób aktywnych, ale nie zrzeszonych. Najważniejsze tematy podejmowane przez aktywistów tej grupy to głównie: edukacja, praca, mieszkania treningowe, zakładanie przedszkoli i szkół, współpraca z instytucjami, terapeutami, lekarzami, stworzenie protokołu medycznego.

Najważniejszą ostatnio sprawą do załatwienia jest kwestia zmiany regulacji prawnych dotyczących orzecznictwa o niepełnosprawności osób z zespołem Downa. Często instytucje orzekające dają w przypadku zespołu Downa minimalne świadczenia, sugerując zazwyczaj , że sytuacja zdrowotna i życiowa danej osoby będzie się poprawiać. Żeby tak było, osoby z zespołem Downa wymagają nieustannej terapii oraz aktywizowania na różnych obszarach.

Czego życzyć rodzicom i ich podopiecznym w Światowymi Dniu Zespołu Downa?

– Godnego życia! Życia, w którym możemy się czuć pełnoprawną częścią społeczeństwa, gdzie nasi podopieczni mogą mieć zapewnioną aktywność nie tylko na okres szkoły, ale też później. Szczególnie, żeby była dla nich praca, bo to najlepsza forma aktywności dla osób dorosłych z zespołem Downa – mówi Grażyna Banach-Kociołek, mama 26-letniej Agnieszki.

 

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa obchodzony jest od 2005 r. z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 r. wydarzeniu patronuje ONZ.

Źródło: radiomaryja.pl, rmffm.pl

You may also like

Facebook