Polka wzięła udział w światowych obchodach Dnia Osób z Zespołem Downa w Nowym Jorku

/Polka wzięła udział w światowych obchodach Dnia Osób z Zespołem Downa w Nowym Jorku

Polka wzięła udział w światowych obchodach Dnia Osób z Zespołem Downa w Nowym Jorku

W tegorocznych obchodach Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa (World Down Syndrome Day, WDSD) pod hasłem „#Connect” poświęconych cyfrowemu włączeniu osób z Zespołem Downa wzięła udział przedstawicielka Polski, pani Natalia Szymańska ze Stowarzyszenia Otwarte Drzwi.

Wydarzenie odbywało się dwutorowo – w Nowym Jorku i Genewie, choć w tym roku obchody miały formę wirtualną z uwagi na pandemię COVID-19.  Polska, obok Australii, Brazylii, Japonii, Meksyku, UNICEF oraz International Disability Alliance, jest tradycyjnym sponsorem i współorganizatorem wydarzenia. Tradycyjnie, obchody rozpoczęły się panelem wprowadzającym, w którym uczestniczyli sponsorzy wydarzenia. Następnie odbyły się panele dyskusyjne, w których wzięły udział osoby z Zespołem Downa w charakterze self-advocates, a także m.in. przedstawiciele ośrodków naukowych oraz organizacji pozarządowych.

Polska reprezentowana jest przez panią Natalię Szymańską, absolwentkę Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej nr 54 w Warszawie, od ponad 10 lat współpracującą ze Stowarzyszeniem Otwarte Drzwi, aktualnie w ramach Ośrodka Wsparcia Osób Niepełnosprawnych PARTNERZY. Pani Szymańska z dużym zaangażowaniem uczestniczy w procesie rehabilitacji zawodowej i społecznej, zarówno w formie indywidualnej, jak i grupowej. Podjęła zatrudnienie na stanowisku przystosowanym do jej niepełnosprawności w systemie zatrudnienia wspomaganego, z usługą trenera pracy. W ramach tegorocznego WDSD Polska prezentuje krótki film przygotowany przez Panią Natalię i pracowników Stowarzyszenia, w którym opowiada o swojej pracy zawodowej oraz zainteresowaniach i zajęciach w czasie wolnym.

Udział Polski w WDSD jest odzwierciedleniem wagi przykładanej w polskiej polityce zagranicznej do problematyki praw osób z niepełnosprawnościami. Wydarzenie jest okazją do zaprezentowania polskich osiągnięć w tej dziedzinie i podzielenia się dobrymi przykładami rozwiązań prawnych ze społecznością międzynarodową.

Wydarzenie dostępne na TUTAJ.

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych
By | 2021-03-21T08:48:34+01:00 niedziela, 21 marca 2021|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook