Symfonia Życia – pamięci prof. Jerome’a Lejeune’a 

by

Symphonie de la Vie – Symfonia Życia – to międzynarodowy projekt Symfonicznej Orkiestry i Chóru Światowych Dni Młodzieży z Madrytu 2011 z dziecięcym chórem Escolania we współpracy z Fundacją Jerome’a Lejeune’a we Francji. Uczestnicy odbywającego się w Budapeszcie Forum One of Us mieli okazję wysłuchać koncertu zadedykowanemu prof. Lejeune’owi. 

 

Profesor Lejeune był francuskim naukowcem, lekarzem. Jest znany jako odkrywca trisomii 21 (zespołu Downa). Oprócz tego, że był on pionierem w dziedzinie badań genetycznych, był również lekarzem i humanistą, który poświęcał się obronie praw człowieka. Człowiek niezwykle rodzinny i osoba o głębokiej duchowości, zdolny do integracji różnorodnych wymiarów życia.

 

I taka też jest symfonia – podążając za prof. Lejeune’em, odkrywamy, że ludzka egzystencja jest niezwykle bogata: życie, nauka, miłość, rodzina, radość, śmierć, tajemnica i duchowość – one składają się na pewne kontrasty, które prowadzą nas od najmniejszej iskry ludzkiego życia w pierwszych scenach, do największej tajemnicy stworzenia człowieka w piątej i ostatniej części dzieła.

 

Druga część symfonii skupia naszą uwagę na przyjęciu w rodzinie nowego życia, najmniejszej i najdroższej osoby. Ta scena zostaje zestawiona z siłą nie do zatrzymania postępu naukowego, pełnego możliwości, zagrożeń i pytań (trzecia część). Czwarty akt mówi o śmierci i pożegnaniu mądrego człowieka, którego reprezentuje prof.. Lejeune.

 

Kompozytorami I, III i V aktów są Kuzma Bodrov i Carlos Criado – II i IV. Autorem tekstów stworzonych na podstawie notatek Jerome’a Lejeune’a jest Pedro Alvaro.

 

„Gdy cała potrzebna i wystarczająca zarazem informacja znajdzie się w komórce pierwotnej, rozpoczyna się symfonia życia, która rozwija się od świtu stadium embrionalnego aż po zachód końca życia” – mówił Profesor.

 

Fot. Joanna Banasiuk

 

You may also like

Facebook