Szkocja pod presją legalizacji wspomaganego samobójstwa

by FUNDACJA JZN
Zwolennicy i działacze na rzecz promocji i legalizacji wspomaganego samobójstwa próbują wywrzeć na Szkocji presję, aby doprowadziła do legalizacji tych procedur.

 

Zgodnie z brytyjskim prawem wspomagane samobójstwo, czyli akt umyślnego pomagania lub zachęcania osoby do popełnienia samobójstwa, jest nielegalne. Należy jednak odróżnić wspomagane samobójstwo od odstąpienia od uporczywej terapii, która w świetle tamtejszego prawa jest dopuszczalna.

 

W ostatniej dekadzie szkocki parlament dwukrotnie głosował przeciwko wspomaganemu samobójstwu (w 2010 roku odrzucił je głosami 85 do 16, a w 2015 roku – 82 do 36). Podobnie procedury te odrzucał parlament Wielkiej Brytanii.

 

Teraz wysoce zorganizowani i dobrze finansowani aktywiści próbują doprowadzić do uchwalenia nowego prawa. W 2017 roku powstała przy szkockim parlamencie grupa Cross-Party Group on End of Life Choices, zajmująca się kwestiami końca życia, która „zamierza skupić się na jednej konkretnej sprawie – wspomaganym samobójstwie”.

 

Michael Robinson, dyrektor ds. komunikacji jednej z organizacji pro-life (Society for the Protection of Unborn Children), podkreślił, że „Szkocja ma dumną historię wstawiania się za najsłabszymi w społeczeństwie, a wiemy z doświadczenia, że kiedy kraje wprowadzają wspomagane samobójstwo, jest to wymierzone zawsze w kierunku najsłabszych. Rzeczywiście, dane pokazują nam, że gdy wspomagane samobójstwo i/lub eutanazja są dozwolone, możemy dostrzec stale poszerzający się zakres osób, którym zezwala się i zachęca, by zakończyli swoje życie; i rzeczywiście – liczby starszych osób i dzieci, które zginęły w ten sposób niedobrowolnie, są przerażające”.

 

Kiedy w 2002 roku w Belgii wprowadzano eutanazję, miała być ona według zapewnień dostępna tylko dla wąskiej grupy chorych terminalnie pacjentów. Dzisiaj jesteśmy świadkami niedobrowolnych praktyk eutanatycznych, których powodem może stać się ból stawów czy depresja.

 

Michael Robinson podsumował działania zwolenników wprowadzenia wspomaganego samobójstwa w Szkocji – „uczestnicy kampanii opowiadający się za śmiercią (pro-death) muszą uszanować wynik dwóch głosowań w ciągu ostatnich lat rozstrzygających tę sprawę”.

 

Wspomagane samobójstwo popiera kulturę, w której niektóre życia są uznawane za mniej warte od innych. Właściwą etycznie odpowiedzią na ból i chorobę związaną z końcem życia jest opieka paliatywna.

 

Źródło: www.lifenews.com

You may also like

Facebook