XIV Marsz Świętości Życia przejdzie ulicami Warszawy w niedzielę 7 kwietnia. Towarzyszyć mu będzie hasło „Tato to ja!”, gdyż organizatorzy chcą zwrócić uwagę na niezastąpioną rolę ojca w przyjęciu dziecka oraz w jego wychowaniu.
Marsz wyruszy w południe sprzed Kolumny Zygmunta, a poprzedzą go Msze św.: w archikatedrze warszawskiej pod przewodnictwem ks. kard. Kazimierza Nycza, a w katedrze św. Floriana na Pradze pod przewodnictwem ks. bp. Romualda Kamińskiego.
– Do współtworzenia Marszu Świętości Życia zaprosiliśmy ojców, także tych skupionych w różnych stowarzyszeniach i wspólnotach. Będą wśród nich m.in. przedstawiciele takich inicjatyw jak Tato.net, Rycerze Kolumba, Rycerze Jana Pawła II czy Przymierze Wojowników – poinformowała podczas briefingu Beata Chojnacka z duszpasterstwa rodzin Archidiecezji Warszawskiej.
Zanim Marsz wyruszy sprzed Kolumny Zygmunta, ojcowie podzielą się swoim doświadczeniem z warszawiakami oczekującymi na rozpoczęcie Marszu.
– W takim Marszu nie może zabraknąć Rycerzy Kolumba, czyli świeckiej organizacji mężczyzn, która skupia już w Polsce 5 tysięcy członków – zaznaczył Jan Grądzki, przedstawiciel delegata stanowego Rycerzy Kolumba w Polsce.
Podkreślił, że „prawdziwy mężczyzna to człowiek wspierający rodzinę”.
– Gdyby mężczyźni zawsze stawali przy swoich żonach, dziewczynach czy partnerkach, wspierając ich macierzyństwo, można by było uniknąć wielu tragedii życiowych. Wiele dzieci abortowanych po prostu mogłoby żyć – stwierdził Jan Grądzki.
Tadeusz Chruszczyk z Zakonu Rycerzy Jana Pawła II podkreślił znaczenie formacji mężczyzn do odpowiedzialności: za rodzinę, środowisko w jakim żyje i także za ojczyznę.
– Łączyć męskość i świętość – to wielkie zadanie nie tylko dla Rycerzy, ale też dla każdego mężczyzny. Mężczyzna nie tylko uczestniczy w poczęciu, ale musi też uczestniczyć w trosce i kształtowaniu swoich dzieci – zaznaczył.
Jarosław Kumor z „Drogi Odważnych” zwrócił uwagę, iż mężczyznom gotowym do podejmowania różnych akcji najczęściej brakuje regularności, dlatego 2 lata temu w Warszawie powstał projekt formacyjny dla mężczyzn.
– Droga odważnych jest narzędziem dla ojców. Odpowiedzialność, regularność, ale też obecność w życiu rodziny. Mężczyzna ma być obecnym! – podkreślił Jarosław Kumor.
Inną propozycją dla ojców jest inicjatywa Tato.net.
– To środowisko, które inspiruje mężczyzn, aby pomagali sobie wzajemnie w byciu lepszymi ojcami – wyjaśnił jej lider Dariusz Cupiał.
Inicjatywa ta służy od 16 lat społeczeństwu i Kościołowi.
– Wspieramy obecność ojca w rodzinie, gromadzimy wiedzę i prowadzimy badania nt. znaczenia ojca w życiu dziecka, rodziny i społeczeństwa. Prowadzimy też kampanie społeczne, internetowe, organizujemy różne spotkania, warsztaty, a ostatnio także ojcowskie kluby – wyliczał Cupiał.
– Podobnie jak Marsz Świętości Życia, nasza inicjatywa jest owocem profetycznej modlitwy Jana Pawła II, aby odrodziło się ludzkie ojcostwo i macierzyństwo. Fenomen inicjatywy Tato.net to budowanie odpowiedzialnego ojcostwa – dodał.
Sama idea Marszu związana jest z obchodzonym w Kościele 25 marca Dniem Świętości Życia.
– Życie człowieka jest święte od poczęcia do naturalnej śmierci i to przeświadczenie jest podstawą każdego Marszu Świętości Życia, jaki od 14 lat organizujemy – podkreśliła Beata Chojnacka.
Jego trasa wiedzie od Kolumny Zygmunta Krakowskim Przedmieściem do bazyliki Świętego Krzyża. Tam, przed błogosławieństwem, zabierze głos metropolita warszawski.
Znakiem rozpoznawczym Marszu jest też akcja „Pielucha dla Malucha”, w ramach której mieszkańcy Warszawy będą zbierać artykuły dla niemowląt. Zostaną one przekazane do prowadzonego przez archidiecezję warszawską Domu Samotnej Matki w Chyliczkach, jak również do podobnej placówki prowadzonej przez warszawsko-praską Caritas w Zielonce.
Organizatorami Marszu są: Archidiecezja Warszawska i Diecezja Warszawsko-Praska.