Ponad 100 konsultacji telefonicznych dziennie, ponad 2 tysiące godzin usług opiekuńczych i sąsiedzkich oraz dziesiątki interwencji, które pomogły uratować życie – to tylko kilka liczb prezentujących skalę pracy Centrum Teleopieki, które działa w Suchej Beskidzkiej w ramach projektu Małopolski Tele-Anioł.
Małopolski Tele-Anioł to projekt realizowany przez Województwo Małopolskie wspólnie z Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej. Jego celem jest otoczenie opieką osób starszych, samotnych i niesamodzielnych. Osoby zakwalifikowane do projektu otrzymują bezpłatnie tzw. „opaski życia”, przy pomocy których w łatwy i szybki sposób mogą wezwać pomoc.
Projekt Małopolski Tele-Anioł to nie tylko opaski życia, ale również świadczenie pomocy w domu najbardziej potrzebującym osobom, którym rodzina nie może zapewnić opieki. Wsparcie obejmuje pomoc fachowców lub sąsiadów m.in. w codziennych obowiązkach, załatwianiu formalności czy transporcie.
W ramach projektu są realizowane także szkolenia i kursy dla osób, które chcą zaangażować się w świadczenie usług opiekuńczych lub sąsiedzkich.
Projekt skierowany jest do osób, które mieszkają na terenie województwa małopolskiego i z powodu wieku, stanu zdrowia lub niepełnosprawności nie są w pełni samodzielne, a w wykonywaniu podstawowych czynności potrzebują wsparcia innych osób.
„Małopolski Tele-Anioł to innowacyjny projekt. Zmienił już życie wielu osób, ale wciąż pracujemy nad tym, by dotrzeć z nim do jak największej liczby niesamodzielnych mieszkańców regionu. Jesteśmy przekonani, że opieka i uczucie bezpieczeństwa, jakie daje możliwość wezwania pomocy w sytuacji zagrożenia będą dla nich ogromnym wsparciem” – mówi Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
Dotychczas opieką Małopolskiego Tele-Anioła zostało objętych blisko 2 tys. osób, z czego ponad 180 osób korzysta z usług opiekuńczych i sąsiedzkich w miejscu zamieszkania. Do końca stycznia zrealizowano ponad 2 tys. godzin tego rodzaju pomocy.
Ratownicy medyczni pracujący w Centrum Teleopieki w Suchej Beskidzkiej średnio odbierają ponad 100 telefonów dziennie, a średnio 1 do 2 razy dziennie wzywają karetkę pogotowia ratunkowego do potrzebującego podopiecznego. Dziesiątki tych interwencji pomogły uratować ludzkie życie.
Koszt projektu to ponad 38 mln zł, z czego ponad 32 mln zł to środki z budżetu UE.