cuDOWNe DZIECI – wystawa fotografii osób z trisomią 21

/cuDOWNe DZIECI – wystawa fotografii osób z trisomią 21

cuDOWNe DZIECI – wystawa fotografii osób z trisomią 21

Od 5 marca w Galerii Domu Kultury Włókniarzy w Bielsku-Białej można oglądać wystawę cuDOWNe DZIECI, na której prezentowane są fotografie dzieci z zespołem Downa autorstwa Iwony Wilczek.

Projekt o dzieciach z zespołem Downa powstał jako forma walki autorki z wykluczeniem społecznym. Jest to cykl portretów i osobista refleksja nad pojęciem inności i akceptacji we współczesnym świecie.

O każdym bohaterze Iwona Wilczek opowiada za pomocą trzech fotografii. „Bohater przedstawiony w postaci tryptyku jest zabiegiem celowym i symbolicznym, gdyż to właśnie w 21 parze chromosomów znajduje się dodatkowy trzeci chromosom, który determinuje funkcjonowanie osób z trisomią 21. Fotografowane przeze mnie osoby są niezwykle bogate w gestykulacji, w mowie ciała, w wyrażaniu siebie za pomocą ruchu, dlatego za pomocą trzech fotografii powstaje historia bohatera” – wyjaśnia artystka.

Do projektu, także symbolicznie, zaproszonych zostało 21 osób z zespołem Downa. Ale zgłosiły się 22 osoby, więc autorka nie mogła nikomu odmówić. „Wybór spośród bohaterów i odrzucenie jednego z nich byłby wbrew przyjętej idei, byłby wykluczeniem, z którym chcę za pomocą sztuki walczyć. Dodatkowy bohater jest świadectwem, że aby umożliwić zrozumienie, należy tłumaczyć, pokazać, pozwolić sobie na poznanie inności” – tłumaczy Wilczek.

Symboliczny jest też termin prezentacji zdjęć – trzeci miesiąc roku. Poza tym marzec to miesiąc, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa (21.03).

„Portrety moich bohaterów mają za zadanie przenieść na odbiorcę wiele emocji, które towarzyszyły mi podczas realizacji zdjęć, którymi dzielili się moi bohaterowie przedstawieni dzisiaj za pomocą fotografii, które mogą wzruszyć, rozbawić, zaintrygować” – podkreśla Iwona Wilczek.

Autorka wystawy zwraca uwagę, że projekt powstał, by dać wyraz tolerancji dla inności, a jednocześnie by ukazać, że nie należy pojmować inności na równi z lękiem. „Misją projektu jest również, by po obejrzeniu moich portretów osób z zespołem Downa, nie unikać ich spojrzeń na ulicy, by nie wpatrywać się w tych ludzi ze zdziwieniem, ale pokonując własne bariery, powiedzieć im lub ich rodzicom “dzień dobry” albo najnormalniej w świecie przejść obok, tak jak mijamy setki (nie)zwykłych ludzi codziennie” – mówi Wilczek.

Iwona Wilczek (ur. 1987) jest absolwentką fotografii w Collegium da Vinci w Poznaniu, kulturoznawstwa na Uniwersytecie Opolskim oraz europeistyki na Politechnice Opolskiej. Obecnie jest doktorantką na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jako fotograf realizuje indywidualne projekty dokumentalne, w których głównym bohaterem jest człowiek.

Wystawę cuDOWNe DZIECI w Galerii Domu Kultury Włókniarzy w Bielsku-Białej można oglądać do 20 marca.

 

Źródło: mdk.bielsko.pl
By | 2019-03-07T09:20:06+01:00 środa, 06 marca 2019|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail