To projekty obywatelskie, nie partyjne, klubowe czy poselskie

/To projekty obywatelskie, nie partyjne, klubowe czy poselskie

To projekty obywatelskie, nie partyjne, klubowe czy poselskie

Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, przed rozpoczęciem dwudniowych obrad w Sejmie, apelowała o rzeczowe i merytoryczne potraktowanie spraw ważnych dla obywateli, którzy zebrali głosy pod projektami. Wśród czterech obywatelskich projektów, które są procedowane, jest projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję”.

Mam nadzieję, że do każdego z tych projektów posłowie podejdą w sposób rzeczowy, merytoryczny, bez nadzwyczajnych emocji i potraktują jako sprawy ważne dla obywateli, bo oni musieli zebrać pod tymi projektami naprawdę dużo podpisów – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Podczas obrad obecnego posiedzenia Sejmu posłowie zajmują się czterema obywatelskimi projektami ustaw: nowelizacji prawa łowieckiego dopuszczającej osoby poniżej 18. roku życia do udziału w polowaniach, nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży w celu wykreślenia tzw. przesłanki eugenicznej; projektem ustawy o ochronie własności w Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego oraz projektem nowelizacji Kodeksu karnego proponującym sankcje karne dla osób nakłaniających dzieci do obcowania płciowego lub publicznie propagujących takie czyny m.in. podczas działalności związanej z edukacją.

Elżbieta Witek przypomniała również, że wniesienie obywatelskich projektów pod obecne obrady było konieczne, ponieważ to ostatni zgodny z prawem termin na ich procedowanie w Sejmie. Dodała również:

Chciałabym podkreślić: żaden z tych projektów nie jest ani projektem partyjnym, ani projektem klubowym, ani projektem poselskim. To są wszystko projekty obywatelskie, pod którymi zebrano ponad 100 tys. podpisów. Ja wiem, że one są kontrowersyjne – przynajmniej niektóre z nich – ale w demokratycznym państwie, a takim państwem jest Polska, projekty obywatelskie muszą zostać poddane procedowaniu w polskim parlamencie, bo takie jest prawo.

Źródło: niedziela.pl
By | 2020-04-16T06:58:30+02:00 środa, 15 kwietnia 2020|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook