Trwa ogólnopolska kampania Ministerstwa Zdrowia „Zgoda na życie” promująca wiedzę na temat medycyny transplantacyjnej. Z okazji obchodzonego 26 października Światowego Dnia Donacji i Transplantacji Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł podkreślił, jak ważne jest to, by każdy uświadomił sobie, że „że dar, jaki można złożyć, także po naszej śmierci, drugiemu człowiekowi może uratować życie człowieka albo nawet wielu ludzi”. Radziwiłł przypomniał również, że resort pracuje nad nowelizacją tzw. ustawy transplantacyjnej, która ma usprawnić działanie systemu (za: PAP).
Celem trwającej do końca 2016 r. akcji „Zgoda na życie” jest zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest deklarowanie swojej woli odnośnie zostania dawcą po śmierci. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS Polska, na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w październiku ubiegłego roku, mimo że ponad połowa społeczeństwa deklaruje chęć oddania po śmierci narządów i tkanek do przeszczepu, aż 80% Polaków nigdy nie rozmawiało na ten temat z bliskimi.
W ramach kampanii głos w tej sprawie zabrało wiele znanych osób, m.in. Krystyna Janda czy Przemysław Saleta. „To najpiękniejsza pomoc, najmniejszym kosztem” – pisze do swoich fanów Patrycja Markowska, „Człowiek jest wielki nie przez to co ma, ale przez to czym dzieli się z innymi” – apeluje na fanpage’u Piotr Polk, „Ciało zostało mi pożyczone na krótki okres życia, być może część jego po śmierci przysłuży się komuś jeszcze” – komentuje Anna Rusowicz, „Jeśli jakaś mniejsza lub większa część ciała, w którym mieszkam, da lub przedłuży komuś życie, kiedy ja przestanę w tym ciele mieszkać, to wspaniale! Na zdrowie!” – zachęca Marika. Publiczne deklaracje znanych osób, mają udowodnić, że trudne decyzje, nie muszą, a wręcz nie powinny być tematem tabu.
Czytaj więcej o kampanii: www.zgodanazycie.pl
Źródło: nauka.pap.pl oraz materiały prasowe kampanii www.zgodanazycie.pl/dlamediow