Trwa przebudowa Domu Samotnej Matki archidiecezji krakowskiej

by FUNDACJA JZN
Za pół roku Dom Samotnej Matki Archidiecezji Krakowskiej powiększy się o ponad 150 metrów kwadratowych. Dzięki temu placówka w stolicy Małopolski będzie mogła przyjąć pod swój dach kolejnych 8 kobiet z dziećmi. Inwestycja warta ponad 2 mln zł jest realizowana dzięki dotacji kancelarii premiera. Od lipca 2021 roku krakowski dom, zakupiony z inicjatywy ks. kard. Karola Wojtyły, prowadzi Fundacja Towarzyszenia Rodzinie.

Dr Urszula Miernik, wiceprezes Fundacji Towarzyszenia Rodzinie, podkreśliła, że powstały przed ponad 50 laty budynek przy ul. Przybyszewskiego w Krakowie był w trudnym stanie technicznym. Nie było generalnych remontów, przeciekał dach, a instalacje były do wymiany.

„Powstała koncepcja wymiany całej instalacji, ale także dzięki projektowi będziemy mogli uzyskać prawie 158 metrów kwadratowych więcej. W domu została już podniesiona jedna kondygnacja i dzięki temu liczba miejsc zwiększy się o 5 pokoi. Będziemy mogli tam umieścić 8 kolejnych pań” – mówiła dr Urszula Miernik.

Jak dodała, to jedyne tego typu miejsce w Krakowie, stąd też Fundacja Towarzyszenia Rodzinie widzi duże zapotrzebowanie na rozbudowę Domu. Przed remontem ośrodek mógł przyjąć 5 kobiet w ciąży i matek po urodzeniu dziecka.

18 grudnia placówkę odwiedził premier Mateusz Morawiecki. Prezes Fundacji Towarzyszenia Rodzinie i Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w krakowskiej kurii, ks. dr Paweł Gałuszka, wręczył szefowi rządu kopię „Odezwy do wiernych Archidiecezji Krakowskiej w obronie życia nienarodzonych”.

„To dokument, który powstał w 1974 roku, a jego autorem jest ks. kard. Karol Wojtyła. (…) W tym dokumencie pada kluczowe dla nas zdanie: <<Wzywam wszystkich do współpracy w dziele ratowania poczętych dzieci, do udzielania pomocy materialnej i do tworzenia zdrowej atmosfery>>. Poprzez nasze działania tworzymy warunki do tego, by dzieci można było przyjąć, uratować” – powiedział ks. dr Paweł Gałuszka.

Jak zaznaczył Prezes Fundacji Towarzyszenia Rodzinie, także w tym dokumencie ówczesny metropolita krakowski, a późniejszy św. Jan Paweł II, przyznał, że są sytuacje, w których poczęte dziecko staje się przyczyną wielu trudności dla rodzin.

„Te kobiety, które przychodzą do nas, to są różne osoby. Są osoby wierzące, niewierzące. Nie pytamy o ich status społeczny, przekonania czy też pochodzenie. One spotykają tam pomoc i dobrą atmosferę. Często w świadectwach, które zostawiają, przeważa to, że pomimo pewnej niechęci, z którą przychodziły, mówią, że spotkały tam dom” – opowiadał ks. dr Paweł Gałuszka.

Duchowny, które jednocześnie jest duszpasterzem Kobiet Archidiecezji Krakowskiej, zaakcentował, iż relacja budowana w Domu związana z pomocą w czasie ciąży i pierwszych miesiącach życia dziecka ma swoją kontynuację w dalszej współpracy z tymi kobietami.

„Rozbudowa Domu daje nam możliwość stworzenia tzw. mieszkań treningowych, odpowiednich miejsc i warunków, gdzie kobiety będą mogły zostać przyjęte i zaopiekowane. To kolejny krok, który robimy, żeby pomóc w ich wracaniu do społeczeństwa i dać kobietom oparcie” – wyjaśnił prezes Fundacji Towarzyszenia Rodzinie.

Dr Urszula Miernik zwróciła uwagę, że każda przyjęta kobieta z dzieckiem poczętym lub nowonarodzonym stanowi działanie na rzecz obrony życia. Jak przyznała, myśli o tzw. aborcji towarzyszą matkom w sytuacjach, w których trudno o nadzieję.

„Kiedy trafiają do naszego Domu, gdy trafiają pod opiekę sióstr nazaretanek, które od początku im towarzyszą, to tak naprawdę mają taką przestrzeń, żeby pomyśleć o dziecku i o sobie jako mamie. Właściwie to zawsze jest decyzja o urodzeniu dziecka” – podkreśliła wiceszef Fundacji.

W krakowskim Domu Samotnej Matki działa również Okno Życia. Fundacja zaplanowała także utworzenie gabinetu przeznaczonego na poradnictwo i wsparcie psychologiczne kobiet w ciąży i ich rodzin.

Do odezwy ks. kard. Karola Wojtyły nawiązała również dr Urszula Miernik. W jej ocenie późniejszy Papież potrafił wyczuć to, że w kobiecie nie ma przestrzeni, która nie chciałaby przyjąć swojego dziecka. Ks. dr Paweł Gałuszka zwrócił uwagę, że decyzja o zakupie budynku w celu stworzenia Domu Samotnej Matki zapadła na kilka tygodni przed wyjazdem ks. kard. Karola Wojtyły na historyczne konklawe, które wybrało go na Stolicę Piotrową.

„Mamy wiele podstaw do tego, żeby myśleć, że Karol Wojtyła zabiera w sercu ten Dom do Rzymu. Wyrazem przekonania do tego kierunku jest powstanie w 1994 drugiego domu w archidiecezji w Wadowicach, który nosi imię matki Karola Wojtyły – Emilii” – dodał kapłan.

Przebudowa krakowskiego Domu Samotnej Matki została dofinansowana w kwocie 1 679 053,48 zł z budżetu państwa w ramach dotacji udzielonej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Pozostałe środki w wysokości 422 280,65 zł pochodzą z Archidiecezji Krakowskiej. Wartość całej inwestycji to ponad 2 mln zł.

Źródło: Family News Service

You may also like

Facebook