Trzecia próba kliniczna nowej metody leczenia nowotworów

by

Chińscy naukowcy podjęli badania kliniczne nad leczeniem nowotworów z wykorzystaniem CRISPR-Cas9 – narzędzia do edytowania genomu. Badania mają objąć dwudziestu pacjentów z agresywnym rakiem żołądka, rakiem nosogardzieli i chłoniakiem. Jia Wei, zastępca dyrektora Nanjing Clinical Cancer Institute przeprowadzającego badania, ogłosił, że pierwszy pacjent, któremu tydzień temu zostały wstrzyknięte zmodyfikowane za pomocą tej metody komórki, ma się dobrze.

 

Badana metoda somatycznej terapii genowej dzieli się na kilka etapów: pobranie od pacjenta krwi, z której izoluje się limfocyty T (białe krwinki odpowiedzialne za odporność organizmu na choroby), dezaktywację przy pomocy CRISPR-Cas9 genu kodującego białko PD-1, utrudniające odpowiedź immunologiczną białych krwinek, hodowlę zmodyfikowanych komórek i wstrzyknięcie ich do organizmu pacjenta oraz dokładne monitorowanie stanu zdrowia leczonej osoby. Zmienione w ten sposób limfocyty mają niszczyć komórki nowotworowe.

 

Pierwsze próby kliniczne nad wykorzystaniem CRISPR-Cas9 w leczeniu nowotworów prowadzone są na Uniwersytecie Syczuańskim (pacjenci z rakiem płuca). Kolejne  rozpoczną się tego lata w Stanach Zjednoczonych na uniwersytetach w Teksasie, Kalifornii i Pensylwanii (pacjenci ze szpiczakiem mnogim, czerniakiem lub mięsakiem).

 

Źródło: genethique.org

You may also like

Facebook