Trzy kłamstwa w ciągu jednej minuty

by FUNDACJA JZN
Serwis TVP Info zwrócił uwagę, że podczas rozmowy w studio TVN 24 dziennikarka Justyna Pochanke rozmawiając z feministką prof. Magdaleną Środą aż trzy razy w ciągu jednej minuty minęły się z prawdą. Sprawa dotyczyła projektu „Zatrzymaj aborcję”.

Prowadząca program Justyna Pochanke stwierdziła, że „wrzuca się projekt bezwzględnego zaostrzenia ustawy o aborcji, z zakazem nawet kiedy ciąża jest wynikiem gwałtu” – mimo, że projekt, który ma być rozpatrywany w Sejmie, nie odnosi się do takiej sytuacji. Pełnomocniczka komitetu „Zatrzymaj aborcję” Kaja Godek w rozmowie z portalem tvp.info zaznaczyła, że projekt zakłada zniesienie jednej przesłanki – tej dotyczącej aborcji eugenicznej. Nie dotyczy on sprawy aborcji dzieci z gwałtu.

Ponadto, zwraca uwagę fakt, że zgodnie z prawem projekty obywatelskie, które zostały wniesione jeszcze w trakcie poprzedniej kadencji Sejmu – a takim jest projekt „Zatrzymaj aborcję” – muszą być rozpatrzone w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego posiedzenia nowej kadencji. Pochanke również tu więc minęła się z prawdą, sugerując, że zajęcie się przez Sejm projektem akurat teraz wynika z innych przesłanek.

Rozmówczyni Magdalena Środa mówiła o „ustawie, którą wprowadza rząd” – „Zatrzymaj aborcję” to jednak projekt obywatelski. Głosowania w tej sprawie jeszcze nie było.

Sejm na posiedzeniu zaplanowanym w dniach 15-16 kwietnia zajmuje się obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży – „Zatrzymaj aborcję”. Projekt ten zakłada zniesienie możliwości aborcji ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Propozycja zmian, pod którą podpisało się ponad 830 tys. obywateli, została złożona w Sejmie jesienią 2017 r.

Źródło: www.tvp.info

You may also like

Facebook