USA: terminalnie chorzy będą mogli uzyskać prawo do eksperymentalnych terapii bez zgody FDA

/USA: terminalnie chorzy będą mogli uzyskać prawo do eksperymentalnych terapii bez zgody FDA

USA: terminalnie chorzy będą mogli uzyskać prawo do eksperymentalnych terapii bez zgody FDA

Senat Stanów Zjednoczonych przyjął ustawę zatytułowaną Right To Try („Prawo Do Próby”), która zezwoli terminalnie chorym pacjentom na uzyskanie dostępu do eksperymentalnych terapii bez zgody Agencji Żywności i Leków (FDA, ang. Food and Drug Administration).

 

Projekt ustawy daje terminalnie chorym pacjentom w całym kraju prawo do uzyskania eksperymentalnych leków bezpośrednio od firm farmaceutycznych. Obecnie muszą oni w pierwszej kolejności złożyć wniosek do Agencji Żywności i Leków, która odpowiada za ich kontrolę i bezpieczeństwo.

 

Projekt ustawy gwarantuje ponadto pacjentom, że nie będą oni obciążeni kosztami większymi niż produkcja leków, a firmom farmaceutycznym pewien stopień ochrony prawnej, jeżeli pacjent doświadczy szkody w wyniku leczenia.

 

Pierwszym stanem, w którym wprowadzono Right To Try było Colorado w 2014 roku. W maju 2017 roku prawo to obowiązywało już w 37 stanach.

 

Projekt ustawy budzi sceptycyzm wśród bioetyków, pojawia się bowiem pytanie, czy i w jakim stopniu nowe prawo faktycznie będzie służyło dobru pacjentów. Czy terminalnie chory będzie mógł wyrazić świadomą zgodę na zastosowanie wobec siebie eksperymentalnej terapii? Świadoma zgoda zakłada, iż chory poznał wady i zalety danego leczenia i w świetle tej wiedzy podejmuje dobowolną decyzję. W przypadku braku oceny skuteczności danego leku (przepisy zakładają, że leki muszą przejść jedynie pierwszą z trzech wymaganych faz testów klinicznych) oraz potencjalnego wpływu na jego życie i zdrowie, nie można mówić o świadomej zgodzie.

 

Ponadto, istnieją poważne obawy co do tego, że nowe prawo będzie oferować umierającym pacjentom „zwodniczą nadzieję” na wyleczenie. Right To Try nie daje faktycznego prawa do eksperymentalnych terapii, jedynie pomija zgodę Agencję Żywności i Leków. W rzeczywistości firmy farmaceutyczne są z reguły niechętne, aby udzielać dostępu do niesprawdzonych i niezatwierdzonych terapii.

 

Swoje zastrzeżenia podnoszą także medyczni eksperci, podkreślając, że korzystanie z niesprawdzonych terapii może wywołać u chorych niepożądane reakcje, zwiększyć cierpienia i prowadzić do przyspieszonej śmierci.

 

Źródło: www.bioedge.org

By | 2017-08-14T12:10:42+02:00 poniedziałek, 14 sierpnia 2017|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail