W obronie ludzi starszych. Sprzeciw wobec selektywnej opieki zdrowotnej

/W obronie ludzi starszych. Sprzeciw wobec selektywnej opieki zdrowotnej

W obronie ludzi starszych. Sprzeciw wobec selektywnej opieki zdrowotnej

„W czasie pandemii COVID-19 wielu krajach europejskich, a także gdzie indziej, szczególnie zagrożeni są ludzie starsi. Dramatyczne liczby zmarłych w domach opieki budzą przerażenie” – to fragment apelu, który odnajdziemy na stronie Wspólnoty Sant’Egidio (św. Idziego).

20 maja na stronie internetowej Wspólnoty ukazał się apel „Nasza przyszłość – nie bez ludzi starszych” , który ostrzega przed „polityką dwóch klas” stosowaną w systemie opieki zdrowotnej w Europie. Apel przeczytamy w kilku językach. Zwrócono w nim uwagę na pewien model opieki, który budzi niepokój:

 „Jesteśmy zaniepokojeni bolesnymi historiami masowych zgonów osób starszych w domach opieki. Podatny grunt znajdują idee poświęcania ich życia na rzecz innych. Papież Franciszek nazywa to „kulturą odrzucenia”, która odbiera osobom starszym prawo do bycia traktowanymi jak osoby, a nie numery, a w pewnych przypadkach nawet nie jak one”.

W apelu podkreślone, że w wielu krajach, w obliczu wymagań związanych z leczeniem pojawił się niebezpieczny model, który sprzyja „selektywnej opiece zdrowotnej”, uznającej życie osób starszych za zbyteczne:

Ich większa wrażliwość, postępujący wiek, możliwe inne choroby, z którymi się borykają, miałyby usprawiedliwiać „wybór” leczenia osób młodszych i zdrowszych.

Przyjęcie takich okoliczności jest „nie do zaakceptowania z ludzkiego i prawnego punktu widzenia” – piszą autorzy apelu. Teza, że podeszły wiek ma mniejszą wartość, jest „barbarzyństwem z prawnego punktu widzenia” czytamy dalej. W tekście zwrócono również uwagę, jak ogromny wkład mieli ludzie starsi w budowanie Europy, którą dziś znamy:

„Nie możemy pozwolić, aby umarło pokolenie, które walczyło z dyktaturami, pracowało na rzecz powojennej odbudowy i budowało Europę”.

Cała treść apelu dostępna jest tu: www.santegidio.org

Apel podpisali m.in. Andrea Riccardi, założyciel Wspólnoty Sant’Egidio; były premier Włoch i przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi; filozof Jürgen Habermas; dyrektor ONZ-owskiego Sustainable Development Solutions Network, Jeffrey Sachs; prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz; były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering; arcybiskup Bolonii kard. Matteo Zuppi oraz była ambasador Niemiec przy Stolicy Apostolskiej Annette Schavan.

Źródło: ekai.pl
By | 2020-05-26T08:11:08+02:00 wtorek, 26 maja 2020|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook