W sobotę marsz milczenia „Zabijani w ciszy”

by FUNDACJA JZN
W sobotę 20 listopada ulicami Poznania przejdzie marsz milczenia „Zabijani w ciszy”. Jego celem jest skłonienie odbiorców do refleksji nad dramatyczną sytuacją chrześcijan prześladowanych i dyskryminowanych w kilkudziesięciu krajach świata. Marsz odbędzie się w ramach ogólnoświatowej kampanii #RedWeek, organizowanej przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

„Chcemy zwrócić uwagę na naszych braci i siostry, którzy codziennie rano wstają ze świadomością, że z powodu wiary spotka ich dyskryminacja, ich życie może być zagrożone, a majątek zniszczony” – mówi Tomasz Zawal, dyrektor Biura PKWP w Poznaniu. Tłumaczy, że „akcja wskazuje na prześladowanych z imienia i nazwiska”. „Kiedy słyszymy imię zamordowanej osoby, widzimy jej zdjęcie, nawiązuje się między nami więź z tą konkretną siostrą, z tym konkretnym bratem” – podkreśla Zawal.

Dyrektor Biura PKWP w Poznaniu zaznacza, że wśród zamordowanych chrześcijan jest m.in. 14-letni Samaru Madkami, zabity w Indiach przez grupę hinduistycznych fanatyków. „Chłopiec został poćwiartowany na kawałki. Jego rodzina przyjęła chrześcijaństwo trzy lata temu. Od tego czasu byli stale prześladowani przez mieszkańców swojej wioski. W Nigerii 27 maja 2020 roku zamordowana została Uwavera Omozuwa. Kobieta zginęła w kościele. Według lokalnych mediów, została zgwałcona i uderzona gaśnicą” – opowiada Zawal.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17 na placu Wolności. Zgromadzeni, trzymając czerwone lampiony w dłoniach i zachowując ciszę, przejdą na plac przed kościołem oo. jezuitów przy ul. Szewskiej. Wieża kościelna będzie podświetlona czerwonym światłem, symbolizującym przelaną krew wyznawców Chrystusa. W tym miejscu uczestnicy #RedWeek wysłuchają świadectw osób pochodzących z krajów, gdzie trwają prześladowania. Wydarzenie zakończy odmówienie koronki do Miłosierdzia Bożego. Po błogosławieństwie uczestnicy marszu będą zaproszeni do uczestnictwa we Mszy św. w kościele oo. jezuitów.

RedWeek to kampania o wymiarze ogólnoświatowym. Polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie włącza się w nią po raz drugi. Symboliczne podświetlenie m.in. kościołów i miejsc administracji publicznej ma zwrócić uwagę na dramatyczną sytuację chrześcijan prześladowanych za wiarę. Milionom osób na całym świecie odbiera się prawo do swobodnego wyznawania wiary. Tysiące z nich za przyznanie się do Chrystusa zapłaciło cenę życia.

Akcja RedWeek została zainaugurowana w Wielkiej Brytanii. Biuro londyńskie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w 2015 roku podświetliło kilka budynków, w tym krajowy parlament. Z czasem kampania nabrała wydźwięku międzynarodowego.

Na czerwono podświetlane są m.in. figura Chrystusa w Rio de Janeiro, Koloseum w Rzymie i Bazylika Sacre Coeur w Paryżu.

Akcję honorowym patronatem objął abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Źródło: KAI

You may also like

Facebook