Zespół specjalistów watykańskiego szpitala Dzieciątka Jezus (Bambino Gesù) wszczepił 16-letniemu pacjentowi nowe płuco i nową nerkę. Była to pierwsza, skomplikowana transplantacja płuca i nerki, wykonana wyłącznie przez miejscowych specjalistów, poinformował szpital 28 grudnia w Rzymie.
Operacja, w której na różnych etapach uczestniczyło około 40 specjalistów, trwała 22 godziny i została przeprowadzona już w październiku. Po długim okresie rehabilitacji 16-letni pacjent mógł znów spędzić święta Bożego Narodzenia w rodzinnym gronie w Neapolu.
Ze względu na znaczne pogorszenie stanu zdrowia nastolatek był od 2016 roku na liście oczekujących na dawców dla tej bardzo rzadkiej, podwójnej transplantacji. Cierpi na mukowiscydozę, dziedziczną chorobę, która zwykle dotyka płuca, a rzadziej inne organy, takie jak wątroba i trzustka. W tym przypadku patologiczna zmiana w wydzielanych płynach ustrojowych, takich jak wydzieliny trawienne i śluz, zaburza na przykład funkcjonowanie dróg oddechowych lub trawienia. Jeśli choroba się pogarsza, często jedyną możliwością leczenia jest przeszczep jednego lub więcej dotkniętych narządów.
Szpital Bambino Gesù został założony w 1869 roku w Rzymie przez księżniczkę Arabellę de Fitz-James Salviati jako pierwszy szpital dziecięcy we Włoszech. W 1924 roku został przekazany Stolicy Apostolskiej w drodze darowizny. Posiada też własny ośrodek badawczy i obecnie jest jednym z wiodących szpitali pediatrycznych w Europie.