We wtorek rusza akcja „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”

/We wtorek rusza akcja „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”

We wtorek rusza akcja „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”

W Szczecinie rusza we wtorek akcja „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”. Nie musimy teraz przelewać krwi w bezpośredniej walce militarnej, ale możemy oddać hołd powstańcom i pomóc innym – podkreślił Bartłomiej Ilcewicz, koordynator akcji, w rozmowie z portalem Radia Maryja. W inicjatywę włączają się kolejne miasta.

Wydarzenie „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego” po raz pierwszy odbyło się w Szczecinie w 2015 r. Pomysłodawcami akcji są ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, jak również historyk Bartłomiej Ilcewicz.

– Akcja zrodziła się z potrzeby oddawania krwi w okresie letnim, wtedy gdy tej krwi najbardziej potrzeba. Przy okazji zbiega się to z rocznicą Powstania Warszawskiego. Tak jak kiedyś kilkadziesiąt lat temu powstańcy przelewali krew, żeby walczyć o niepodległość, o wolność, tak teraz można zrobić to w pokojowy sposób oddając krew w hołdzie tym żołnierzom, jednocześnie pomagając osobom, które tej krwi potrzebują – wskazał Bartłomiej Ilcewicz, koordynator wydarzenia.

Od kilku lat inicjatywa przeprowadzana jest w wielu miejscach Polski. W tym roku pierwsza odsłona wydarzenia była już w Ostrowcu Świętokrzyskim czy w Warszawie.

– Teraz dołączają się jeszcze Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Elbląg i Olsztyn. W tych miejscowościach do akcji włączą się również żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – powiedział rozmówca portalu Radia Maryja.

W szczecińskiej inicjatywie „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego” bierze udział od 100 do 200 osób. W tym roku uczestnicy otrzymają specjalny upominek.

– Dla osób, które przyjdą oddać krew, będzie przygotowany patriotyczny kubek. Jest na nim umieszczony wizerunek Polski Walczącej – poinformował koordynator.

Krew można oddawać od wtorku do piątku w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie przy al. Wojska Polskiego.

– Do akcji można się włączyć już jutro, natomiast kulminacja przypada na 1 sierpnia – moment wybuchu Powstania Warszawskiego. Nie musimy teraz przelewać krwi w bezpośredniej walce militarnej, ale możemy oddać hołd powstańcom i pomóc innym. Zachęcamy zarówno tych, którzy już oddają krew, jak i tych, którzy chcieliby spróbować pierwszy raz. To nie jest coś, czego trzeba by się obawiać. Podczas oddawania krwi nad całym procesem czuwa personel medyczny – zaznaczył Bartłomiej Ilcewicz.

Monika Bilska/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl
By | 2019-07-29T15:50:13+02:00 poniedziałek, 29 lipca 2019|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail