Webinar: „Baby, akuszerki, położne – dłonie, które przyjmują życie”

by FUNDACJA JZN
11 maja 2022 r. o godz. 19.00 rozpocznie się bezpłatny webinar pt. „Baby, akuszerki, położne – dłonie, które przyjmują życie”. Gościem spotkania będzie dr Sabina Jakubowska, archeolog, antropolog, doula i autorka powieści pt. „Akuszerki”. 

Inspiracją do porozmawiania o położnych i ich roli są Międzynarodowy Dzień Położnej obchodzony 5 maja oraz przypadające na 8 maja wspomnienie Stanisławy Leszczyńskiej, położnej, która nawet jako więźniarka w obozie Auschwitz-Birkenau nie porzuciła swojej misji opieki i towarzyszenia ciężarnym kobietom i młodym matkom. 

Praca położnej to jedna z najbardziej dyskretnych i niezauważalnych profesji. Choć pierwsze dłonie, jakie nas dotykają na tym świecie i przekazują w ramiona matki lub ojca, należą właśnie do niej, rzadko kto zna twarz czy choćby imię kobiety, która przyjęła go na świat. – Rozmową z dr Sabiną Jakubowską, archeologiem, antropologiem i doulą, chcielibyśmy oddać choć na chwilę miejsce i głos pokoleniom wrażliwych i silnych zarazem kobiet, które z wielką cierpliwością, oddaniem i miłością wspierają inne kobiety w momencie ich największej bezbronności – w pięknym i trudnym okresie porodu – mówi dr Kinga Wenklar, specjalista ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, która poprowadzi spotkanie.

Według danych WHO wysoka jakość opieki położnych minimalizuje okołoporodową śmierć matek i noworodków o ponad 80 proc., a odsetek porodów przedwczesnych o 24 proc. Zawód ten jest wyrazem wielkiej empatii i szacunku dla życia, ale przede wszystkim zasadza się na rozległej, holistycznej wiedzy o człowieku i ogromnym profesjonalizmie. 

Webinar przywoła historię kształtowania się posługi dzisiejszych położnych, poczynając od korzeni – ludowej tradycji, a kończąc na współczesnych różnorodnych formach towarzyszenia kobietom w porodzie. Drugim ważnym aspektem spotkania będzie refleksja nad momentem narodzin – czym jest on dla matki, a czym dla dziecka i wspólnoty rodzinnej? W jakim stopniu przygotowanie do porodu jest częścią kształtowania się męskiej i kobiecej seksualności? Jaki wpływ na kształt i znaczenie porodu mają cywilizacyjne i kulturowe tendencje, by wypychać ze zbiorowej świadomości cierpienie, śmierć, zależność i fizjologiczną stronę ludzkiej cielesności. Porozmawiamy także z naszym gościem o tym, co to znaczy, że położna to ktoś, kto nauczył się niczemu nie dziwić. 

– Kiedy przyglądam się postawie bab i akuszerek w różnych tradycjach ludowych i kiedy wczytuję się w świadectwo, jakie dała swoją postawą Stanisława Leszczyńska w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau i w latach powojennych, znajduję przejmującą wspólną cechę tych kobiet: gdziekolwiek były i komukolwiek służyły swoją wiedzą i obecnością, zawsze z wielkim szacunkiem odnosiły się do życia. Nie oceniały, nie osądzały. Ufały sile życia i rozumiały, że mądrością ludzką jest umiejętnie współpracować z tą siłą. Nie tylko w chwili narodzin, ale przez całe swoje istnienie, aż do śmierci. Tym webinarem chciałabym obudzić i wyrazić wdzięczność i szacunek dla kobiet, które przyjęły nas na świat – wyjaśnia dr Kinga Wenklar.

Spotkanie pt. „Baby, akuszerki, położne – dłonie, które przyjmują życie” odbędzie się 11 maja 2022 r. o godz. 19.00. Rozmowa z gościem, dr Sabiną Jakubowską, potrwa około godziny. Po niej uczestnicy będę mieli możliwość zadania gościowi pytań związanych z tematem webinaru. 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zapisy przyjmowane są na stronie https://pro-life.pl/webinary/ Webinar będzie transmitowany na kanale na YouTube Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka oraz na fanpage’u stowarzyszenia na Facebooku. Wszystkie chętne osoby otrzymają bezpłatnie zaświadczenia uczestnictwa (przydatne m.in. do awansu zawodowego dla nauczycieli). Chęć otrzymania zaświadczenia będzie można zgłosić podczas spotkania. 

Webinar jest częścią cyklu pt. „Spotkania o życiu”, w ramach którego organizator w każdą drugą środę miesiąca od października do czerwca włącznie zaprasza na bezpłatne webinary. W ich czasie uczestnicy mają okazję do poszukiwania odpowiedzi na najtrudniejsze pytania o prawo do życia, rozwój dziecka w łonie matki, cele diagnostyki prenatalnej itp. Organizator zaprasza na spotkania wszystkich, którym leży na sercu ochrona życia każdego człowieka na każdym etapie jego rozwoju. 

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka powstało w 1999 r. Jego misją jest edukacja w zakresie pro-life oraz szeroko rozumiana ochrona życia człowieka na każdym etapie jego rozwoju. Organizacja obejmuje pomocą materialną potrzebujące kobiety w ciąży, samotnych rodziców oraz rodziny podejmujące trud wychowania niepełnosprawnego dziecka. Prowadzi również Telefon Zaufania Pro-life dla kobiet w ciąży, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej.

kw/PSOŻC 

You may also like

Facebook