Służba zdrowia wciąż przegrywa w Polsce walkę z cukrzycą. Takie wnioski płyną z ankiety, przeprowadzonej wśród diabetyków.
Cukrzyca nie wybiera. Dotyka ludzi bardziej i mniej zamożnych, dzieci i osoby starsze, ludzi z miast i wsi.
– Grupa pacjentów z cukrzycą w Polsce jest bardzo duża, to jest grupa kilku milionów pacjentów. Jest to grupa bardzo heterogenna – wskazuje kierownik Kliniki Gastroenterologii, Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego prof. dr Przemysław Witek.
To oznacza, że inne potrzeby ma pacjent z cukrzycą typu pierwszego, a inne potrzeby pacjent z cukrzycą typu drugiego. Jednak zarówno w jednym, jak i drugim przypadku potrzebne są środki finansowe na podjęcie leczenia. Tu niestety pojawia się problem, bo zdecydowaną większość chorych na cukrzycę nie stać na zakup leków, gdyż są one zbyt drogie.
– Polska rzeczywiście ciągnie się w ogonie Unii Europejskiej pod względem refundacji i preparaty, które powinny być refundowane, po prostu refundowane nie są – zwraca uwagę Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińska.
Zauważają to także lekarze specjaliści, którzy wobec tej sytuacji są bezradni.
– Jeszcze kilka lat temu mieliśmy pięć podstawowych grup leków, z czego wykorzystywaliśmy trzy i nagle mamy trzy nowe grupy leków i ani jedna z nich nie weszła na listę refundowane – zauważa dr Agnieszka Wojciechowska-Luźniak z Kliniki Gastroenterologii, Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego.
To pozbawia wielu pacjentów możliwości podjęcia leczenia.
– Ta refundacja na pewno by pozwoliła leczyć naszych chorych tak, jak pokazują zalecenia polskie, zalecenia światowe, które przecież doskonale znamy – mówi Alicja Milczarczyk z Diabetologii Centralnego Szpitala MSWiA w Warszawie.
Tym bardziej, że cukrzycy najczęściej towarzyszy szereg innych chorób. A to dodatkowe leczenie, na które potrzeba pieniędzy. Jest to zatem wydatek, znacznie obciążający domowy budżet pacjenta. Budżet, który i tak w wielu przypadkach jest dość skromny. Wynika to z ankiety, jaką przedstawiono podczas konferencji organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Diabetologów.
– Dla ponad połowy ankietowanych miesięczne wydatki związane z cukrzycą to ponad 10 % budżetu domowego. Ponad 62% respondentów w przeszłości z powodów finansowych zrezygnowało z zakupu leku zaleconego przez lekarza, a dla blisko 80% procent ankietowanych optymalna, nowoczesna terapia cukrzycy jest poza zasięgiem możliwości finansowych – zauważa Anna Śliwińska.
Wniosek nasuwa się sam – służba zdrowia wciąż przegrywa w Polsce walkę z cukrzycą.