Wpływ muzyki na rozwój dziecka przed i po urodzeniu

by FUNDACJA JZN
Aby dziecko prawidłowo rozwijało się w łonie matki musi mieć zapewnione sprzyjające warunki. Ważne jest środowisko akustyczne, w którym maleństwo się znajduje. Przez powłoki brzuszne mamy odbiera dźwięki, szczególnie o niskim natężeniu. Jakie melodie dziecko przyjmuje z radością?
Z pomocą przychodzi „Audycja dla Małżonków i Rodziców” przygotowana dla Radia Maryja. [słuchaj] Okazuje się, że już w szóstym miesiącu życia prenatalnego słuch dziecka funkcjonuje niemal tak samo jak u osoby dorosłej.

– Dzięki temu dziecko jest w stanie kodować i zapamiętywać utwory, które w ostatnim trymestrze ciąży są w otoczeniu matki. Nieprawdą jest, że dzieci przychodzą na świat jako „tabula rasa” (łac. czysta tablica). Mają już zapisane doświadczenia z ostatnich miesięcy życia prenatalnego. Muzyka ma wartość stymulującą, dającą poczucie bezpieczeństwa – podkreśliła podczas audycji Anna Nogaj, dr psychologii muzyki.

Nienarodzone dziecko z przyjemnością odbiera – co widać podczas badań USG – dźwięki m.in. z wiolonczeli. Ten instrument uspokaja je. Pozytywnie reaguje także na muzykę klasyczną. Goście audycji polecają rodzicom następujące utwory:

 1. J. Brahms – V Taniec węgierski
 2. E. Grieg – W grocie króla gór z suity Peer Gynt oraz
 3. E. Grieg – Poranek z tej samej suity
 4. A. Dworak – Humoreska
 5. J. S. Bach – Badinerie
 6. L. Delibes – Duet kwiatów z opery Lakme
 7. C. Saint-Saens – Łabędź z suity Karnawał zwierząt
 8. P. Czajkowski – Walc kwiatów z suity baletowej Dziadek do orzechów
 9. Vivaldi – Pory roku
 10. W.A. Mozarta – Marsz turecki
 11. G. Bizet – Habanera

Ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka ma głos mamy.

– Śpiewajcie swoim dzieciom bez względu na to, jaki macie głos. Ważne, aby się nie obawiać. Głos matki jest przez dziecko odbierany o 8 decybeli bardziej niż wszystkie inne głosy. Nie bójmy się mówić do brzucha. Dziecko już po narodzeniu słysząc głos mamy i taty będzie czuło się bezpiecznie – dodaje  Anna Nogaj.

„Audycja dla Małżonków i Rodziców” prowadzona jest w Radiu Maryja w każdy wtorek od godz. 21.30. [więcej]

Źródło: Family News Service

You may also like

Facebook