Współzałożyciel Facebooka Mark Zuckerberg przekazał 992$ na działalność Planned Parenthood

by

W opublikowanym kilka lat temu przez magazyn „Filantropia” artykule „Przegląd 50 najbardziej hojnych dawców 2013” na szczycie listy znalazł się twórca i współzałożyciel Facebooka, obecnie generalny dyrektor tego serwisu, oraz jego żona Priscilla Chan.

 

W 2013 roku para przeznaczyła Silicon Valley Community Foundation (SVCF) w Mountain View w Kalifornii na działalność charytatywną kwotę równą  992 dolarów. Silicon Valley Community Foundation opisuje swoją organizację jako „kompleksowe centrum filantropii”. Organizacja pośredniczy pomiędzy darczyńcami a firmami, do których mają trafić przekazywane przez donatorów środki finansowe. SVCF finansuje organizacje profit i non-profit na całym świecie.

 

Jedną z organizacji, z którą współpracuje Silicon Valley Community Foundation, jest Planned Parenthood. W udostępnionym online  sprawozdaniu finansowym SVCF informuje, że w samym tylko 2012 roku przekazała Planned Parenthood ponad 480 000 dolarów. Z darowizn skorzystało wiele miast: San Antonio, Nowy Jork, San Jose, Kalifornia, Jacksonville, Burlington. Kwoty darowizn wynosiły od 5000 $ do 361750 $.

 

Donacje zakwalifikowano do kategorii „promocja zdrowia”, „wspieranie rodziny” oraz „budowanie społeczności”. Zuckerberg nie skomentował publicznie programu, który wsparł swoją darowizną. Podkreślił, że wraz z żoną mają prawo wydawać swoje pieniądze w sposób, który uważają za stosowany.  Zuckerberg nieświadomie wyraził wdzięczność, że dotacja zostanie przeznaczona dzieciom znajdującym się w potrzebie oraz dodał, że ma nadzieję, że żadna z nich nie znajdzie się w kieszeniach Planned Parenthood.

 

Co do samej Silicon Valley Community Foundation według danych z 2014 roku, posiadała ona aktywy w wysokości 2,9 mld $, więcej niż 1 600 filantropijnych darczyńców oraz ponad 60 lokalnych partnerów. Można sobie tylko wyobrazić jakie zmiany mogłyby spowodować takie kwoty, gdyby faktycznie zostały przeznaczone organizacjom prorodzinnym.

 

Źródło: www.lifenews.com

You may also like

Facebook