Z okazji przypadającego 18 kwietnia Dnia Pacjenta w Śpiączce Małżonka Prezydenta spotkała się z podopiecznymi Kliniki Budzik dla dzieci, ich rodzicami, opiekunami oraz dyrektorem placówki, a także przedstawicielami Fundacji „Akogo?”, dzięki której klinika powstała.
Fundacja Ewy Błaszczyk w 2013 roku uruchomiła jedyny w Polsce szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. W Klinice Budzik, działającej przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka, wybudziło się dotychczas osiemdziesięcioro małych pacjentów. – Spotykamy się z okazji ważnego dnia, który został ustanowiony dzięki inicjatywie fundacji: 18 kwietnia, Dzień Pacjenta w Śpiączce – mówiła Agata Kornhauser-Duda. – Dzięki Państwa zaangażowaniu udało się też zorganizować systemową opiekę nad pacjentami w śpiączce, co jest naprawdę ogromnym osiągnięciem i za co bardzo serdecznie dziękuję – dodała.
Pierwsza Dama, która miała okazję odwiedzenia kliniki w 2015 roku rozmawiała dzisiaj z rodzicami znajdujących się pod opieką Budzika dzieci. Opowiadali oni o własnych doświadczeniach, przyczynach pobytu ich dzieci w ośrodku, prowadzonej terapii i rehabilitacji. Wyznali, że dzięki pobytowi w Budziku ich pociechy wracają do zdrowia, rozumieją otoczenie i zaczynają się z nim komunikować.
Wielką nadzieją dla dorosłych chorych i ich rodzin jest powstający w Warszawie kolejny Budzik, druga placówka dla dorosłych w kraju. – Doświadczenie placówki dla dorosłych w Olsztynie pokazuje jak bardzo jest potrzebna klinika dla osób w śpiączce w Warszawie – stwierdziła Małżonka Prezydenta, patronka budowy. W Olsztynie na jedno miejsce w szpitalu przypada około 26 oczekujących chorych.
Pełny program leczniczo-rehabilitacyjny w Kinice Budzik dla dzieci obejmuje: farmakoterapię, leczenie zachowawcze, świadczenia pielęgniarskie i pielęgnacyjne, program leczenia usprawniającego (rehabilitacja), program leczenia wspomagający kinezyterapię, program psychologiczny oraz diagnostykę i konsultacje lekarskie. Leczenie jest bezpłatne, a włączeni w proces rehabilitacji rodzice mogą przebywać z dziećmi 24 godziny na dobę.
Obchody Dnia Pacjenta w Śpiączce mają przyczynić się do zwiększenia społecznej świadomości istnienia problemu pacjentów znajdujących się w tym stanie oraz pomóc w stworzeniu systemu pozwalającego na wybudzanie pacjentów ze śpiączki w każdym możliwym przypadku.